Vanad uudised

               

                                Jaanisimman Prandi allikate  ääres

       Oli 21. juuni . Päev oli soe ja päiksepaisteline. Allika ääres tehti viimaseid ettevalmistusi õhtuseks jaanisimmaniks. See on  koht kuhu jaanipäeva aeg on kogunenud alati üsna palju inimesi. See kõik  nõuab meilt korraldajatelt hoolikalt läbimõeldud tegevust.

Varakult oli  kohal Parkali lokaal, kes pakkus pidulistele söögi – joogipoolist. Ansambel „Elumees“ paigaldas kiirelt helitehnikat ja juba tulid ka  tantsurühma liikmed „Seltskond“ vilistlasrühmast.   Õhtul hiljem saabus ka teine segatantsurühm „Loomisel“.  Marika Kuusik on  nende tantsurühmade juhendaja ja ta oli ka Prandi jaanisimmanil õhtujuhiks.  Nii, et pidu võis alata.

           Avatud oli ka külamaja. Kes veel ei olnud külamajas sees käinud, siis oli võimalik see külastus ära teha. Võimalus oli pidulistel grillida, kiikuda ja  allika peal parvega sõita.

           Õhtujuht  rääkis vanadest jaanipäeva kommetest ja kutsus pidulisi mängima ja tantsima. Mängud olid valitud ikka sellised , mis tekitasid elevust rahva hulgas.  Nii vaheldusid mängud, rahvatantsud ja ansambli „Elumees“   etteasted.  Kui ansambel alustas mängimist ja kutsus rahvast tantsupõrandale, siis  ootamatult ilmusid välja kaks paari Prandi külaperede väikesi lapsi. See on  hea märk sellest, et on kasvamas peale uus aktiivne põlvkond.

         Õhtu pimenedes süttisid allika ääres tõrvikutuled ja süüdati suur jaanilõke.

Inimesi oli  väga palju ja autod aga tulid ja tulid. Vahepeal tekkis probleem isegi parkimisega. Kuid tegusad Prandi mehed  korraldasid ka selle koheselt ära.

Õhtu lõppedes kui kokkuvõtteid sai teha, siis selgus , et Prandi jaanisimmanile oli tulnud ligemale 500 inimest , sealhulgas ka esinejad.

Ilusat suve teile.

 

 

         16.juunil külastasid meid  Rae valla Uuesalu külaseltsi liikmed. See on kujunemisjärgus
uusasukate kogukond. Tegutsenud on nad 4 aastat. Selle aja jooksul on nad läbi viinud  mitmeid projekte  ( laste mänguväljaku ehitus, savikoja loomine jne) . See on  küla kus elab 80 noort  peret(25 -30 aastased). Nendel on plaanis rajada oma lasteaed ja algkool, ehitada külakeskus. Nüüd olid nad ringsõidul Lõuna-Eesti külades , mille käigus külastati ka Prandi küla.

 

                15.juunil olid  meie  külalisteks endised Järva Tarbijate Ühistuse töötajad. Inimesed, kes
naudivad nüüd pensionipõlve. Nüüd tegutsevad nad nime all   “Ühisused”. Seekord oli nende eesmärgiks  külastada Järvamaa ilusamaid kohti.

 

 

 

 

 

  

 6.06.2013.a. külastasid Prandi külamaja JCI Paide Noortekoda MTÜ liikmed

                Meeldiv on  kui  noored tegusad ettevõtjad ja ettevõtlikud  inimesed   tunnevad huvi  ühe väikese Prandi küla tegemiste vastu.
Millega siis tegeleb   ja mis on  eesmärk JCI  Paide Noortekoda MTÜ-l.
JCI Paide on aktiivsete noorte mittetulunduslik ühendus, mille eesmärgiks tulenevalt JCI (Junior Chamber International) tegevuse eesmärkidest on arendada noorte liidrivõimeid ja suurendada vastutustunnet ühiskonna ees, sõprust rahvaste vahel ning toetada ja algatada positiivseid muudatusi ühiskonnas.
                  Edu teile  teie  tegemistes.

 

 

 

               

                             14,mail  olid Prandi külalisteks Järvamaa 25 meditsiiniõde, kes tähistasid rahvusvahelist õdede päeva.

 

 11.mail olid Prandi külas elava  Paide Ühisgümnaasiumi õpetaja Terje Peetsi külalisteks, tema klassi  õpilased ,nende vanemad .Mitmel perel oli kaasa võetud ka laste õed ja vennad.

 

                       12.mail 2013.a. toimusid talgud Prandi allikate ääres

               Juba  mitu päeva  enne alustati  talguteks ettevalmistustöödega. Kohale toodi  talvised küttepuud, varuti puukuuri värmiseks värvi ja osteti vihmaveerennid. Muretseti lauamaterjali panipaiga  ehitamiseks. Talgupäeval  olid osad  talgulised juba varakult  kohal. Kõikidel talgutele registreerinutel oli teada millised tööd teda sel päeval ootavad, ikka selleks et vajalikud tööriistad  kaasa võtta. Osadel talgulistel jagus tööd õhtutundideni.
             Oli ju emadepäev . Meeldivaks üllatuseks oli see , et meespere poolt toodi kohale  kaks  torti, mis olid suurepärase maitsega.  
Talgulised oli jaotatud 7  gruppi. Istudes lõunalaus oli  võimalus ekraanilt  näha, kuidas toimus talgupäev teistes gruppides.
                            –  riisuti lehti ja toimus nende vedu
                            –  langetati kuivanud puid , saeti , lõhuti
                            –  laoti talviseid puid puukuuri
                            –  värviti
                            – paigaldati vihmaveerennid
                            – korrastati maja ümbrust piirav  hekialune
                            – ehitati majja  panipaik
                            –  pesti külamaja  aknaid, põrandaid ja triigiti laudlinu
                             –  töötas köögitoimkond

Kõige väiksemad talgulised puhkehetkel

 

 Talgupäevast vaata  pilte pildialbumist.

 

 

 

 27.aprillil 2013.a. toimus Prandi külamajas  Naiskogu Kadri Kesk-Eesti seminar “Naised poliitikasse”

              Oli aprillikuu viimane laupäev , kui Prandi külamajja kogunesid aktiivsed tegusad  Naiskogu Kadri naised. Arutati mitmeid probleeme seoses mõne kuu pärast toimuvate kohalike omavalitsuse valimistega. Mida saame teha, et elu meie ümber muutuks paremaks. Kuidas on  mõjutanud poliitikat naiskogu Kadri. Anti praktilisi soovitusi KOV valimisteks. Räägiti seadusandlusest, mida peaksid teadma seoses valimistega ja kuidas käituda siis, kui osutud valituks. Räägiti ka Eesti rahva tervisest ja haridusprobleemidest.


       

 

   Mitmed arutuse all olevad teemad  tekitasid elavat arutelu.
  Päeva moderaatorid olid Reet Laja ja Eve Kislov.
 Ettekannetega esinesid:Heljo Pikkof,  Jarmo Laur, Reet Laja, Peep Reidolf. 
            Kuulati   ülevaadet sellest , millega Prandi külaselts on viimastel aastatel tegelenud ja vaadati slaide. Toetavalt ja positiivselt suhtuti meie tegemistesse.

 

                           Lauluvõistlusel esindas meie küla väike Rasmus Peets.

 30.märtsil 2013.a.  toimus Koigi Mõisa saalis Koigi valla laste ja noorte lauluvõitslus. Võisteldi  kuues erinevas vanusekategoorias. Laululapsi oli 26
            Ka Prandi küla esindus oli seal  olemas väikese Rasmus Peetsi näol, kes võistles 3 – 4 aastaste vanusegrupis . Oma  vanusegrupis saavutas ta esikoha.


 

                     

     

 

   13.aprillil 2013.a. toimub Roosna-Allikul piirkondlik ehk Südamaa lauluvõistlus. Zürii valis välja 12 tublimat laululast meie  valda esindama, sealhulgas ka Rasmus Peetsi.

 

 

 

  

  2012.a. parim geneaoloogialane raamat on Prandi küla raamat  
”  Ühe küla elu. Prandi küla lood.”

Eesti Genealoogia Seltsil on tava iga-aastasel üldkoosolekul selgitada välja eelneval aastal ilmunutest parim genealoogiaalane raamat. 

Konkureeris 9 raamatut. Prandi külaraamat osutus 2012.a. parimaks .

Raamatu väljaandmist toetas:
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet Leader elukeskonna arendamise meetme keskkonnateadlikkuse toetuse meetmest

  

 

     MTÜ Järva Arengu Partnerid

 

 Koigi Vallavalitsus 

  1. Vesta Saare uurimus. Esitaja Jaan Tagaväli.
 2. Jõepera, Jüri   Karl (Grossberg) – Pauline (Majas) Peenemaa suguvõsa lugu.Esitaja ?
3. Kareda – Muinas-Järvamaa süda. Esitaja Järvamaa osakond.
4. Ühe küla elu: Prandi küla lood. Esitaja Järvamaa osakond.
5. Koigi valla külad läbi sajandite. Esitaja Järvamaa osakond.
6. Kurla küla vana pildialbum. Esitaja Järvamaa osakond.
7. Piret Rammo. Selline perekond : Kõuhknad ja Köönbergid. Esitaja Fred Puss.
8. Genealogisches Handbuch der Baltischen Ritterschaften. (Neue Folge).Esitaja Fred Puss.
9. Stackelberg, Wolfhart von. Worms wurde auf der Trommel gewonnen : die Gutsherrschaft Magnushof auf der Insel Worms/Estland. Esitaja Fred Puss

 

 

 

 

    16.märtsil 20213.a. külastas Prandi külamaja Pärnumaa Kodukandi liikmed. Õppereisi  eesmärk oli “Järvamaa vabaühenduste head  näited, vabatahtlike kaasamisel igapäevatöös”

Külastati ka Paide Kogukonnakeskust ja MTÜ Sargvere Maakultuuri Edendamise Seltsi.

                   

 

                                                  Naistepäeva pidu Prandi  külamajas.  

Kaheksas märts on  päev , millesse igaüks suhtub  omamoodi. Kellele  tulevad meelde aastatetagused  ajad, kus mehed valmistusid selleks erilise  tähelepanuga.

 Oli  aeg, kus võisid  õnnelik olla, et said  osta mõne lilleõie. Oli ka  vahepeal selline aeg, kus selle päeva väärtus oli  meie  silmis tuhmunud. Tore, et  need vanad armsad  traditsioonid on  tulnud tagasi. Müüdud  lillede hulka ei mõõdeta  enam arvu järgi  vaid tonnidega.

        Arvan, et see on  päev , kus mees võib uhkusega tunda , et ta on Mees  suure algustähega ja naine  tunneb end tähelepanu keskmes ja  armastatud  inimesena.

 

             Prandi  külamajas toimus 8.märtsil  „Naistepäeva pidu kaminavalgel“.

Paljudel pidulistel olid käes lilleõied ja näol  naeratus , et kinkida need oma sõpradele ja armsatele inimestele. Igal  pidulisel  oli  võimalus katta ise  oma  pidulaud. Järsku tekkis külamajas palju perenaisi ja toimekaid  inimesi. Toimekaid  inimesi  selles mõttes, et kõikidel pidulistel oli  võimalus minna  külamaja  kööki , kasutada nõusid ja  kujundada endale ilus pidulaud. Selline  suhtumine  tekitas inimestes sooja kodutunde, mis väljendus nende hilisemas  tänutundes.

           Ansambel „Mart Bänd“ oli juba  varakult  kohal, et  pillid peo alguseks  paika panna. Olime  palunud meie  endi valla inimest Saima Kamsi sisustama  tantsuvaheaegu. Oma  imelise tantsuoskuse ja kostüümidega võitis ta  kohe  piduliste  südamed. Tema  esinemistele elati kaasa, hõigati , vilistati ja loomulikult sai ta tugeva  aplausi  osaliseks. Oleme mitmetel meie külaüritustel kaasanud meie koduvalla isetegevuslasi.

         Olen tänulik oma  külaperedele , kes tänasid meie peret küla heaks tehtu eest lillede ja kingitusega . Sünnipäevaõnnitlused kuulusid ka Prandi küla elanikule  Evi Ojasalule.

Nii siis vaheldusid tantsud Saima etteastega.   Üllatuseks peolistele oli meil tellitud suur peotort, kus  mehedki leidsid, et maitseb suurepäraselt.

 Kell oli ammu ületanud südaöö, kui külamaja ukse sain sulgeda ja viimase peolise koduteele  saatsin.

 

 

 

 

 

 

       22.veebruaril 2013.a. toimus Koigi mõisa peahoone saalis Eesti Vabriigi 95. ja Koigi valla 21. aastapäevale pühendatud  pidulik õhtu.Tunnustati valla teenekaimaid kodanikke ja nauditi meeleolukat kontserti  ansambli S´ Fingers poolt. 

 

       Prandi külast said Koigi valla tänukirjad:
                 Aili Õlle
                 Kaisa Lota Niit
                 Eldur Russak
                 Raivo Metsapool

Kolmandat aastat  järjest tuli Prandi külal  vastu võtta Koigi valla parima küla tiitel.

Õnnitleti Õnne Põllumetsa  Vabariigi Presidendilt Valgetähe  V klassi ordeni saamise puhul.

Ilusat pidupäeva teile  kõigile.

 

    Tule Sinagi Prandi külamajja ……..

 

    

       

 

 

  

        14.02.2013.a.  toimus Prandi  külamajas
              Koigi vallavolikogu väljasõiduistung

             Aastaring  oli  jällegi  täis  saanud ja  Koigi valla seltsidel tuli anda ülevaade kuidas    möödus  2012 aasta. Mida tehti, mida  oleks paremini  võinud  teha ja  millised  on plaanid 2013 aastaks.      
            Saabumas on Eesti Vabariigi 95  aastapäev. Räägiti sellest , kes  võiksid  olla need inimesed vallas , keda  antud  päeva puhul tunnustada. Külade  jaoks  vähem oluline ei olnud ka teema, millisele  külale anda “Koigi valla 2012 aasta parima
küla tiitel”.  Arutuse  all olid  ka  mitmed  teised teemad.

 

 

 

 

  

 

 

 

 Valmis matkaradade komplekt “Looduses liikumine Järvamaal” . Ka Prandi  matkaraja kohta on seal  andmed.

      Ja seda trükist näeb siin: http://www.jarva.ee/index.php?page=1518&  

                                

                                 Vabariigi President tunnustab

                                      Õnne Põllumetsa 

Toomas Hendrik Ilves otsustas anda Eesti Vabariigi 95. aastapäeva eel Eestile osutatud teenete tunnustamiseks Koigi valla Prandi küla ettevõtmiste eestvedajale Õnne Põllumetsale Valgetähe V klassi teenetemärgi.

      

 

 27.12.2012.a. anti üle Imavere valla Hermanni küla eestvedajale Malle Siilakule tänukiri. Malle Siilak oli üks  nominentidest, kes kandideerisid Järvamaa Aasta Sädeinimene 2012 tiitlile.
Ta on inimene, kes on suutnud panna külainimesed ühiselt tegutsema ja mõtlema. Aktiivne ja ettevõtlik, vajadusel ka sõnakas ja järjekindel oma otsustes. Temasugused  inimesed ongi need, kes liidavad külainimesi ja muudavad omanäoliseks oma küla. 

                   

 

           

 

 

 

  27 . detsmebril  2012.a. pidasid Prandi külamajas oma töökoosolekut  Imavere Põhikooli  töötajad. Istuti ka üheskoos pidulauas ja meenutati mööduva aasta positiivseid sündmusi.        

 

   Prandi külaseltsile  saadetud pühade kaart

Eesti Vabariigi Presidendilt Toomas H. Ilveselt 

        

                 

 

 

 

          

 

         Prandi küla jõulupidu

 

                     Prandi  inimestel  tuli sel aastal  juba  varakult sisse elada jõulumeeleollu, kuna ETV „Maahommiku“  võttegrupp tegi  kahel päeval ülesvõtteid –  kuidas  saabuvad  jõulud Prandi külla. 22. detsembril „Maahommiku“  saates on  seda soovijatel võimalik   vaadata.

                   Kuna Prandi külal  valmis raamat  „Ühe küla elu. Prandi küla lood“ , siis alustas võttegrupp salvestamist  Janno Koplimetsa ja    Aivo Abiloni  meenutustega  endistest aegadest. Olev Põllumetsa ja Raivo Metsapooliga  käidi metsas Põllumetsa perele kuuske toomas , mis ka üheskoos ehiti.  Võttegrupp külastas ka   Peetside  kodu. Kodu mis mõni aasta tagasi ehitati noore pere poolt oma soovide järgi vanast hoonest  ringi. Filmiti külavaateid ja  allika äärset  ala ning vesteldi külamajas Õnne Põllumetsaga  Prandi külaseltsi tegemistest. See kõik  toimus 11.detsembril.

                   Tagasi tuldi aga  15.detsembri päeval, et filmida külarahva ettevalmistusi  jõulupeoks ja ka  pidu ennast. Külamaja oli täis askeldavaid inimesi.

Vaatamata sellele, et möllas tuisk , jõudis külamajja ligi 130  inimest. On  ju  harjutud igal aastal tähistama  üheskoos jõuluõhtut. Tulid oma külapered laste ja lastelastega. Paljudel olid kaasas oma  sõbrad .  Peole  olid tulnud  mitmed  pered , kes kunagi olid  elanud Prandi külas.

Koos külarahvaga  veetsid seda õhtut Koigi valla volikogu esimees Elmar Luha ja vallavanem Kristjan Kõljalg abikaasadega..

                 Külamaja  oli  piduehtes ja säras tuledes. Saabujaid tervitasid ukse juures päkapikud,  kes valmistasid erilist rõõmu lastele. Sel aastal  olid meie  külas jõulupakki saamas 26 last. Need  lapsed on  meie tulevik  , kelle eest on tänasel päeval meie  kohus hoolitseda. Ikka selleks , et panna  alus tuleviku Prandi küla  heale käekäigule.

Paljudelt pidulistel  võeti  intervjuu , mis  on see mis kutsub  neid oma külarahvaga üheskoos pidutsema ja  tegutsema.

                Õnne Põllumets tegi tagasivaate möödunud kuue aasta  külale oluliste sündmuste  kohta. Külarahvale oli saabunud jõulukaart Eesti Vabariigi Presidendilt Toomas H.Ilveselt. Külarahvast tervitasid ka Koigi valla volikogu esimees  ja vallavanem.

              Tõsteti üheskoos pokaalid mööduva aasta ja saabuva aasta  auks. Koigi kultuuriseltsi poolt laulsid vennad Mikussaared. 

              Köögi poolt  kostis saginat. Toimetasid seal ju kaheksa  naist, kes viisid  laudadesse särisevad  verivorstid ja kapsad.  Ja  ega  kaua  ei  lastudki  laudades istuda. Tantsule kutsus ansambel „Lühis“.   Sauna pool aga toimetasid mehed , üks neist oli punase kuuega , kes valmistasid jõulukotte saali viima. Selleks , et laste tähelepanu mujale viia, kutsus Õnne nad saali vestlema teemal  kuidas  möödus aasta ja mida üheskoos tehti. Ja  juba oligi kuulda  uksele  koputust.  Saali  sisenes  jõuluvana  koos oma  abilistega. Pakid  said  kõik pidulised. Lapsed said oma kommikoti ja täiskasvanud Prandi küla raamatu. Kingikotis oli ka igale talule Koigi valla vastvalminud raamat.

             Peo meeleolu tõstsid ka  õhtujuhi Margo Hussari poolt tantsu vaheaegadel organiseeritud mängud, millest aktiivselt osa  võeti.

Mis  sellest, et väljas  möllas tuisk, külamajas sees valitses suurepärane  meeleolu.Vaadates valminud pilte , siis näed nendelt väga palju naervaid nägusi. Naljatati, et see öö tuleb meil vist üheskoos külamajas mööda saata. Ja  paljude jaoks see peaaegu ka nii oli.

         Meie pere jõudis koju vara hommikul, kuna ligemale poolteist tundi tuli endale labidaga teed rajada, et koju jõuda. Selline on see  Prandi küla inimene , kes oskab  pidutseda ja kui vaja tööd teha.

 

 

PRANDI KÜLA  TUBLID  MEHED TÕID 1.DETSEMBRIL KÜLAMAJJA KAKS SUURT KUUSKE.
ÜKS NENDEST ON  KÜLAMAJAS SEES, TEINE OOTAB  EHTIMIST KÜLAMAJA EES.

 

 

 

 JÄRVAMAA  KODANIKUÜHISKONNA KONVERENTS 2012

   29.11.2012.a. toimus Paide Kultuurikeskuses Järvamaa Kodanikuühiskonna Konverents teemal “Tulus, nähtav ja laiapõhjaline kodanikualgatus Järvamaal”. Räägiti:
       – MTÜ-de finantsilisest tegevusvõimekusest
       – Ühiskondlikest muutustest ja nende ideede levitamisest
       – Kogukondlikest alternatiividest tänapäeva majandussüsteemile

Tunnustati aasta silmapaistvamaid tegijaid kodanikualgatuses. Koigi vallast pälvis tunnuse kaks inimest.

Aasta sädeinimese tiitli sai Päinurme külaseltsi esinaine Lea Traks

Kategoorias “Tublim vabatahtlik 2012” nominent oli Janis Neemsalu

 

 

 

 

                    

                23.11.2012.a. korraldas OÜ Koigi Prandi  külamajas                                lõikuspeo. Tänati töötajaid  nende tööpanuse eest ja keerutati
jalga ansambli “Mesikäpp” muusika  saatel.

 

                      Ühistööna  valmis Prandi küla  raamat

 

 

               Raamatus kirjutatakse
               – Prandi küla ajaloost: mõisaaeg, Eesti Wabariik-talude loomise aeg, teine maailmasõda,nõukogude võimu ja kolhoosiaeg, Eesti vabariigi taasiseseisvumise aeg. 
               – Loodusest: Prandi looduskaitsealast ,allikatest
               –  Millega on  tegelenud Prandi külaselts ja meie saavutustest
               – 17 taluperet on kirja pannud omad  mälestused

     Haljaspõllu talus elanud Laine Jürma  (Keiker)  on kirjutanud luuletuse  ” Mälestus kodust”

                                   Kus puude varjus seisab vana maja,
                                   mu lapsepõlvekodu oli see.
                                   Nüüd ammu rohtu kasvand armsad rajad,
                                   vaid mälestusi hellitan neist veel.
                                   Kord rõõmuhõiskel läksime siit teele,
                                   hing aval kõigele, mis silm  vaid  näeb.
                                   Ei aimata siis tollal võinud keegi,
                                   et süda  väljadele jääb.
                                   Nüüd päikse koduks kivimüürid hallid
                                   ja tuima asfaldteed meil tallab jalg.
                                   Mu kodukased, koduniidud kallid,
                                   teid igatsedes vargsi koltub palg.

 

 

 

 

 

 

 

                               6.novembril 2012.a. toimus SA Erametsakeskuse  koolitus
                      “Metsamajandamise võimalikkus looduskaitse vajalikkuse taustal”   

Räägiti teemadel:
             –  Millised on arusaamad ja kokkulepped metsanduse korraldamisel
             –  Millised on ökoloogilised ootused maetsade majandamisel
             –  Millised on administratiivsed meetmed metsade kaitse korraldamiseks ,
                 kuidas sünnib kaitseala
              – Praktiline looduskaitse

       

 

 

                    4.novembril 2012.a. toimus Prandi külamajas Euroopa kolmandate   riikide Kodanike Integreerimise Fondi poolt rahastatud projekti  LEITUD MAA   lõpuseminar ja  toimus fotonäituse “Leitud maa” avamine.

                            MTÜ Kodanikekoolituse poolt osalesid: Ene Hion, Külli Vollmer,Irina Oleinits, Reet valing ja Anu Viltrop.
 Osalejaid oli kokku 60  inimest Tallinnast ja Ida-Virumaalt.

                         

 

 

 

                                          3.novembril 2012.a. külastas Prandi külamaja Moora külaseltsing
                                                                                Viljandimaalt

 

 

  27.oktoobril toimus Järvamaal Paide Kultuurikeskuses Eesti Külaliikumise 15.aastapäevale pühendatud konverents “ÜHTETULEMINE”.  Igast maakonnast oli konverentsile kutsutud 20 liikmeline delegatsioon. See oli  suurepärane  üritus , kus kõlama jäid  sõnad , et  külaliikumine on au sees.
Kohaletulnuid tervitas Liikumise Kodukant juhatuse esimees Liina Saar
Konverentsil võtsid  sõna  külade esindajana Indrek Maripuu, maakonnaühenduste esindajana Krista Habakukk .
Kuulati ära  ettekanne  “Eesti maaelu arengu aruanne” , ettekandjaks oli  Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktor Rando Värnik.
Poliituuringute Keskus Praxis  valitsemise ja kodanikuühiskonna programmi ekspert Hille Hinsbergi ettekanne oli teemal “Valitsemine ja kodanikuühiskond”
Põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti sõnavõtt kajastas teemat “Maaelu arengutest   perioodil 2014 – 2020”
Regionaalminister Siim Valmar Kiisler  rääkis teemal    “Kodanikualgatus ja oalusdemokraatia”.  
Külalisesinejad olid Coran Soster PREPARE-st ja Aris Adlers Latvian Rural Forumist.
Toimus ka arutelu külavanemate rollist. 
Tunnustati parimaid külaliikumise aktiviste. Järvamaalt  said tunnustuse osaliseks
      –   Riina Trumm MTÜ Kodukant Järvamaa juhatuse esimees
      –   Õnne Põllumets MTÜ Prandi küla ja allikad juhatuse liige 
Päev lõppes jalakeerutusega , ansambli “Mis siis” muusika saatel.

             

 

                  26.10.2012.a. toimus Prandi külamajas Tartumaa  kogukonna  kaasajate õppereisist oslejate kogemuste vahetamine Järvamaal.
Kahe päeva  jooksul  külastati erinevaid Järvamaa  kogukondi. Piimandusmuuseumi, Eistvere külaseltsi, Väätsa Mõisa, Valgehobusemäge, Kaaruka külaseltsi,  Kilplalad ja Müüsleri Vabadussõja  teemaparki. Eesmärk oli koguda positiivseid kogemusi oma projektide kirjutamiseks.

 

 11.oktoobril 2012.a.  toimus Koigi  mõisas    raamatu 
               “Koigi  valla  külad läbi sajandite”  esitlus  

 

 

 

 

                                   

                      8.septembril külastas Prandi külamaja Tallinna Õpetajate Maja  kollektiiv.

 

 

                                             4.septembril  toimus Prandi külamajas ja külaplatsil videoklippide tegemine Eesti Külaliikumise  15 aastapäeva ürituse  jaoks.Prandis tehtud videod kajastavad Järvamaa Kodukandi  tegemisi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   23.08.2012.a. toimus Prandi külamajas  Eesti Külaliikumise Kodukant eestvedamisel konsulentide kohtumine , kus arutati uuringu  “Avalikuks kasutamiseks mõeldud abjektide mõju kogukonnale ning investeeringute vajadus sotsiaalse ja tehnilise infrastruktuuri parandamiseks maapiirkondades”. Vahetulemustest tegi kokkuvõtted Merlin Truuvaart Ernst Young Baltic AS.
Arutelu teemaks oli ka  “Kogukonna teenuste  mõiste” ja räägiti ka uue maaelu arengukava koostamise  vajadusest.

 

 

 

                17.08.2012.a.   olid meie  külalisteks Viljandimaa  erinevate  külade esindajad. Rääkisime eestimaa külade  tegemistest, rõõmudest ja  muredest. Edu teile Viljandimaa kodukandi rahvas.

 

 

 

                              17.08. 2012 .a.  olid meie  külalisteks Karinu külaseltsi inimesed.

                                      

       

 

                    16.08.2012  pidasid oma seminari Prandi külamajas Majandus- ja sotsiaalinstituut Eesti Maaülikoolist ja Põllumajandusministeeriumi esindajad. Arutuse all oli uuringu “Maapiirkonna ettevõtjate olukord, arengutrendid ning toetusvajadus” lõpptulemuste tutvustamine.

 

                               10.augustil  2012  olid  meie  külalisteks Ida- Virumaa Külade Esindus. Nende eesmärk  oli  külastada  kõiki  külaseltse , kes olid  esitatud  2011.aastal  Aasta Küla  vabariiklikule konkursile. Meeldiv on  kohtuda inimestega, kes tegelevad  ühiskondlikus  korras  oma küla  arendamisega. Inimestega , kes ei loe tunde  ega  raha selleks , et  midagi väärtuslikku  luua oma  küla  heaks. Inimestega , kes ennast  ohverdavalt on  pühendunud  oma  kodukülale.

 

           7.   augustil  2012.a. külastasid Prandi külamaja  40  Eesti Geograafia Seltsi liiget. Kohtumine toimus väga  meeldivas õhkkonnas. Tuli  vastata  väga  paljudele  küsimustele. Tunda  oli siirast  huvi  meie  tegemiste  vastu.

 

             

    

                        AVATUD   KÜLAVÄRAVAD   PRANDI KÜLAS

           28.juuli 2012.a. oli Prandi külaliste ootel.  Rahvas  hakkas juba  üsna  varakult  kogunema, et osa saada kõigest sellest , mis päeva jooksul pidi  toimuma.
Varased  kohaletulijad  jalutasid loodusrajal, parvetasid , külastasid külaloomaaeda. Külarahvas ise  kogunes külamaja saali,  kus  toimus  kohtumine Eesti Vabariigi Presidendi Tooma H. Ilvesega.Kõrget  külalist  olid tulnud tervitama ka Järva maavanem  Tiina Oraste, Koigi vallavolikogu esimees Elmar Luha  ja Koigi vallavanem Kristjan Kõljalg,  Eesti Külaliikumise Kodukandi juht Kaie Toobal ja  Järvamaa Kodukandi juht Riina Trumm. Kohtumine  toimus väga  meeldivas õhkonnas, kus räägiti  külaseltsi  tegemistest ja kus külaline  andis oma  hinnangu tehtule. Tutvustasime  külalisele  külamaja. Tehti  külarahvaga ühispilt  ning siirduti siis  üheskoos laululava juurde  “Avatud külaväravate” pidulikule avamisele.   Tervitati  kõiki kohaletulnuid ja  sooviti  meeldivat ja sisukat  päeva veetmist   Prandi allikate  ääres.
Algas kultuuriprogramm.  Tantsurühm Vallatsi  esitas suurepärase tantsuetenduse “Jussikese unistus”.  Avati  töötoad, kus külarahvas ja meie sõbrad tutvustasid oma  tegemisi. Räägiti välikamina ja suitsuahju kavandamisest ja valmistamisest. Jagati ilunippe . Töötas juuksurid ja massöör. Valmistati  kodusel teel  võid. Oma   seebivalmistamise  kogemusi  jagas Lea Traks Päinurme külaseltsist. Toimus ka  muuseumi pooltund, kus noor ajaloolane Ründo Mülts  viis oma jutuga  inimesed  hoopis   kaugemasse aega  tagsi.  Külamajas  oli avatud  käsitöö ja loodusfotode  näitus. Külamaja esisel platsil  oli   võimalus  sõita  poni ja hobusega. Metsa ääres   toimusid airosofti mängud. Vabakutselise  kunstniku Ave Teeääre  juhendamisel  valmis  lastel külakaart.
Allikal  toimusid parvesõidu  ja kiige ääres saapaviske võistlused. Lava  oli aga Koigi kultuuriseltsi taidlejate  päralt.
Õhtul algas külasimman , kus esinesid ansamblid  Anmatino ja Merve  . Tantsu vaheaegu sisustas tantsugrupp Alima.
Peeti maha  ka oksjon. Saadud  raha  kasutatakse  järgmise  ürituse  korraldamiseks.
Kaie Altmets  Sõrandu külaseltsist  oli kohale tulnud oma  kangastelgedega, kus oli  võimalik kududa triip AVATUD KÜLAVÄRAVATE salli, kus iga  triibu juures on ka kuduja  nimi.
Jäägu see siis mälestuseks Prandi külamaja  seinale, sellest meeldejäävast  üritusest.

 

 

 

 

 18 .juulil  2012 .a.   külastas Prandi  külaseltsi Leevaku  külaselts ja teised Räpina valla külaseltside liikmed.

 

 

                              

 

                      

 14.juulil 2012.a.  võttis Prandi külaselts  vastu               Raereisid Grupp OÜ poolt  organiseeritud  turismigrupi.  Külastati Prandi allikaid , tutvuti Prandi külamajaga ja  räägiti  Prandi küla  eduloost.

 

 

                 Lüllemäe – Karula  külaseltsid   Prandis

            Ilm  ei soosinud  külaliste tulekut, kuid vestlusring kujunes  südamlikuks ja meeldivaks. Palju on  ühist  külaseltside tegevuses. Igal- ühel meil on  omad  võimalused  , eesmärgid ja saavutused. Kuid kõik  mida tehakse oma kodukoha arengu nimel  on austust väärt.

                      

 

          

                                 ANU  JA  KRISTO

              PÜÜDKE  ALATI  TEINETEIST  MÕISTA,
       ÜHESKOOS  SUUDATE  ELURASKUSED  VÕITA

 

 

 

 

 

 28.juunil  külastas Järvamaad  Raplamaa   Külade Liit.  Neid  huvitas  kuidas  elavad Järvamaa külaseltsid ja objektid mida on  rahastatud  Leader projektidest. Prandi külaselts oli üks neist kes võõrustas  külalisi
Raplamaalt.

 

 

 

 

                                              PRANDI  JAANISIMMAN

 

 

Tõustes 22.juuni hommikul varakult valmistas meile head meelt helesinine taevas , kus säras päikene. Päev tõotas tulla imeilus. Oleme kuus aastat korraldanud Prandi allikate ääres vabaõhuüritusi ja alati on meil ilmaga vedanud. Nii ka seekord.
Õhtul hakkas juba varakult kogunema inimesi peopaika. Auto – auto järel vurasid Prandi poole. Kõik ettevalmistused külaliste vastuvõtuks olid tehtud. Esinejad saabusid juba paar tundi enne üritust , et häälestada pillid ja rahvatantsijad saaks oma jalad mõnusalt soojaks tantsida.
Rahvast oli kogunenud Prandi allikate äärde üle 400 inimese. Prandi on koht kuhu tahetakse alati jaanipäeval tulla. Seega tunneme suurt vastutust, et kõik kulgeks hästi ladusalt.  Rahvatantsurühm “Vilistlased” alustasid oma programmiga. Nende suurepärane tantsuoskus kutsus esile hõikeid ja tantsurütmis kaasaplaksutamist. Tantsubänd “Seelikukütid” seadsid aga samal ajal omale esinemisriideid selga ja mis kõige tähtsam – vuntse ette. Ja tuligi nende etteaste, kus kutsuti inimesi  tantsima. Järgmisel tantsuvaheajal toimusid rahvalikud mängud. Moodustati võistkondi ja võisteldi ka personaalselt. Võitjaid pärjati medalite ja autasudega. Õhtujuht oli Marika Kuusik, kes oli ka ühtlasi tantsurühma eestvedaja .Head meelt valmistas, et meie külapere Binsol  koos oma  sugulastega ,kes võtsid aktiivselt osa mängudest ja olid sageli võitjad. Ka  lõkkesüütamise  au anti sellele perele. Oma oskusi ja aktiivsust mängudes näitas ka meie küla väike Rasmus Peets koos oma isaga, koos  saavutati ka ühes mängus esikoht.
Nii vaheldus tants  mängudega ja  peagi   saabus  lõkkesüütamise  aeg. Süttisid ka  tõrvikutuled allika ääres ja  kõrgel  platvormil. Prandi oli  jällegi tuludemeres.
Vastu  hommikut  koju jõudes oli südames hea tunne, et  olime jällegi  maha saanud hea üritusega.

Tulge meile tagasi kallid  sõbrad. Ootame teid 28. juuli 2012 .a. rahvaüritusele

                                               “AVATUD KÜLAVÄRAVAD”

Kellel ei õnnestunud jaanipäeval saada flaierireid selle ürituse  kohta, siis  vaadatake sellekohast informatsiooni  meie kodulehelt.

                                                                KOHTUMISENI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                              Eelmisel  aastal  algatati tore traditsioon

13.juunil 2012.a.  kogunesid Prandi allikate äärde lapsed koos  oma  vanematega ,kes olid sündinud eelmise aasta  märtsi ja aprillikuus. Tänaseks päevaks on selle sõpruskonnaga ühinenud üle 200  pere. Nende hulgas on ka kolm paari kaksikutena  sündinud lapsi . Kui eelmisel aastal oli lapsi  20  ringis, siis sel aastal  oli neid 50. Kaasa oli  võetud  ka suuremad õed- vennad. Mängiti, vahetati  muljeid ja  kogemusi, plaaniti uusi  kohtumisi.

                                  7.juuni 2012   külastas meie külaseltsi
ETV  võttegrupp

……. ikka selleks, et  koguda  materjale  rahvaürituse “Avatud külaväravte” kohta.  Selleks olid  kohale tulnud küla nooremad inimesed, et anda oma panus valmima  teleklipi tegemisee.  Seda teleklippi  näidatakse juulikuus nii ETV-s kui kanal 2 , promodes üritust “Avatud külaväravad” ja seega tutvustades oma küla – Prandi küla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    7.06.2012.a. külastasid Prandi külaseltsi Kuusalu valla
erinevate seltside  juhid ja eestvedajad

Kohtumine kujunes  väga sõbralikus vestlusringis. Rääkisime oma tegemistest – kuidas kõik algas, mis olid need tegurid mis andsid jõudu edasi minna, kuidas külarahvas kaasa tuli ja veel paljudest muudest probleemidest. Kuulamisele järgnes aktiivne küsimuste esitamine. Tunda oli, et tegemist on asjalike inimestega, kes ise midagi eest veavad ja tunnetavad seda suurt vastutust ja kohustust  teiste inimeste  ees.  Meeldiv oli vastu võtta tänusõnad positiivsete muljete eest, mida nad said meie kohtumisest.
Meil olid külas:
–   Kuusalu valla vabaühenduste juhid,
–  Eru lahe Rannarahva Selts,
–   Kupu küla Näkiallika Töörisstamuuseum,
–   Kolgakülaseltsi tegevjuht,
–   Videvike külavanem,
–   Veljo Tormise Kultuuriselts
–   Pärispea Seltsimaja
–   MTÜ Jahikool
–   MTÜ Kolgaküla Selts
–   Kuusalu valla Külade Ühing
–  Ida-Harju nädalaleht Sõnumitooja

 

 

 

                                SDE Järvamaa piirkonna  juhatuse koosolek

4.juunil 2012.a. olid SDE   Järvamaa piirkonna juhatus valinud oma koosoleku kohaks Prandi külamaja.
Tutvustasime külalistele Prandi külaseltsi töid ja tegemisi. Rääkisime sellest kui suur väärtus on  omade külas midagi ühist, mille eest hoolt kanda.Ja seda kuivõrd oluline on  inimene, kes elab meie külas.
Kuulati ära  juhatuse liikmete arvamused Riigikogu liikmete ringkäigust Järvamaal. Kavandati uusi ettevõtmisi ja tegevusi.

24.mail külastas meie  külamaja Riigikogu SDE fraktsiooni liikmed   Heljo Pikhof ja Rein Randver  ning SDE Põhja-Eesti koordinaator Peep Reidolf.  Kahe päeva jooksul tutvusid Riigikogu liikmed erinevate valdade ettevõtete, asutuste töötajatega  ikka selleks, et ära  kuulata inimeste muresid ja ka positiivseid uudiseid.  Arvan, et need kohtumised andsid hea tunde nii neile, keda külastati ja ka külastajad  said palju olulist informatsiooni tegeliku elu kohta. Loodame , et taolised kohtumised ei jää viimasteks.

 

                                               Meeldiv  üllatus

4.06.2012.a. korraldasid väikese pikniku meie külaplatsil Väätsa Põhikooli  esimese klassi õpilased. Meeldiv on  see, et ka teiste koolide õplased on  leidnud tee Prandi allikate äärde. See on koht kus kord  käiakse  ja tahetakse uuesti  tagasi tulla.
Meeldivate kohtumisteni.

 

               2.06.2012 toimus Prandi külamajas
Liikumise Kodukant Üldkogu

Arutati:
–    2011.a. majandusaasta tulemusi. Kuulati ära tegevusaruanne ja revisjonikomisjoni arvamus ning  saadi infot 2013 majandusaasta
eelarve põhimõtete kohta .
–   Liikumise Kodukant 15.aastapäevale pühendatud konverentsi “Ühtetulemine” korraldamist, mis toimub Järvamaal Paide Kultuuri-
keskuses 2012.a. oktoobris
–  Eesti Külade X Määpäeva korraldamist 2013.a. Saaremaal.

 

 

                                  2.06.2012 toimus Prandi külamajas
MTÜ Eesti Külaliikumine Kodukant projekti “Ühtetulemine” Kodukandi
II nõukoda

Arutati: – Liikumise Kodukant strateegia 2008-2013 tegevusprioriteedi rahvakultuur ja (küla) elukeskkond.  Esitaja Külakultuuri valdkonna ´
juht Külli Volmer
–  Osakonna Kodukandi Koolituskeskus tegevused lähtuvalt Liikumise Kodukant strateegiast 2008-2013. Esitaja Kodukandi Koolitus-
keskuse juhataja Heleriin Jõesalu
Antud teemadel toimusid arutelud:
– rollid ja vastutus: maakonnaühenduse ja tenma juhatuse roll ning vastutus katusorganisatsioonis ja katusorganisatsiooni roll ja
vastutus maakonnaühendustes
Arutelude põhjal tehti ka kokkuvõtted.

 

 

                              30.05.2012 külastas Prandi külamaja
erinevate eestimaa koolide 44 õpetajat

 

 

 

 

                                      29.05.2012 olid meie külaliseks
Pajusi  külaseltsi  inimesed

 

                       24.05.2012.a. paigaldati Prandi  külamaja  ette kivi
koos plaadiga “Eestimaa Aasta Küla 2011”

 

 

 

 

 

 

 

                             24.05.2012.a. olid meie külalisteks
SDE Riigikogu liikmed

 

 

 

                                22.05.2012.a.  olid meie külalisteks Türi valla
pensionärid

 

 

                             22.05.2012.a. külastas Eesti Televisioonigrupp
Prandi allikaid, et koguda materjali saate jaoks OSOON

 

 

 

 

 

 

 

                                  Päinurme Eriinternaatkooli õpilased Prandis

 

16.05.2012.a. veetsid Päinurme eriinternaatkooli õpilased  oma päeva  Prandi allikate ääres.  Sõideti meile mitte bussiga vaid jalgratastega. Kõikidel sõitjatel olid seljas vestid ja peas kiivrid.  Eesmärk oli anda lastele praktiline kogemus, kuidas sõita jalgratastel maanteel.
Külastati külamaja , kuulati kuidas elab ja toimetab Prandi külarahvas. Nauditi allikatel parvesõitu .  Ühiselt valmistati lõkkel lõunasöök ja veedeti mõnusalt aega looduses.  Oli vaja  ju koguda  jõudu, et õhtul alustada tagasisõitu Päinurme.

 

                       Prandi külas oli 1/3 talgulisi rohkem kui külas püsielanikke

Prandi küla talgud olid 6. mail  .  Ilm  oli nagu  kingitus talgulistele. Päike paistis ja tuult peaaegu ei olnudki.
1/3  oli  kogunenud külamaja juurde talgulisi rohkem kui külas püsielanikke. Tulid külaperede inimesed ,ka need kes ei ela enam Prandis . Samuti olid talgulisteks ka meie sõbrad ja sugulased.   Varakult sai plaanid peetud milliseid töid on  vaja teha.  Oli initsiatiivgrupp , kes muretsesid talgutöödeks vajalikud materjalid.  Inimesed olid varem teadlikud, millist tööd ta teeb talgupäeval  ja millised tööriistad ta  peab kaasa  võtma.
Suur rõõm oli jälle üksteist  näha. Kevad , suvi, sügis ongi see aeg, kui  külainimesed rohkem  omavahel suhtlevad. On rohkem ühiseid üritusi ja töötegemisi. Päris kindlalt on  Prandi külainimesi sidunud ühine külamaja ja külaplats. See on  koht mille üle tunneb uhkust iga  Prandi inimene.
Prandi küla on nende külade seas , kes võtab osa vabariikliku kodakandi poolt korraldatavast üritusest   “Avatud külaväravad” . Prandi külas toimub Avatud Külaväravate  üritus 28.juulil 2012.a. Seega ootame sellele üritusele kõiki teid head inimesed , kellele on oluline maaelu. Oleme  2011 aasta Eestimaa küla ja ootame   sel päeval külla  ka  Eesti Vabariigi Presidenti Toomas. H. Ilvest

Vaata  pilte talgupäevast meie kodulehelt  www.prandiallikad.ee

Päev  algas  MTÜ Prandi küla ja allikad lahtise üldkoosolekuga. Räägiti 2011 aasta  tegemistest ja  millised tegevused on  planeeritud 2012 aastaks.

           Talgupäeval  tegutses 11 töögruppi:

1. Lapsed korjasid prahti külla sissetulevate teeäärtest ja abistasid jõukohaselt muudel töödel. Nauditi ka üksteise seltskonda.
  Evi Trillo  oli see hea inimene kes  hoidis silma peal väiksematel lastel.

 

 

 

 

 

 

2. Toimus kivivedu välikamina ja grillahju ehitamiseks

3. Istutati 125 puuistikut

 

4. Ehitati paadisilla juurde  laudteed

 

5. Ehitati uut välikäimlat

6. Riisuti lehti  ja veeti prahti

 

    7. Toimus küttepuude viimine puukuuri

    8. Pesti külamaja aknaid ja triigiti laudlinu

 

 

 

 

 

 

 

9.  Külamaja esiküljele paigaldati vihmaveetorud

  10. Töötas köögitoimkond

11. Külvati muru, siluti pinnast

 

3.aprillil tegi üks grupp Järvamaa rahvaloendajaid Prandi külamajas  oma  pingelisest tööst kokkuvõtteid. Naiste silmis oli säde. Näha oli, et  tunti rõõmu kordaminekust.  Tänati oma grupijuhti Margit Udamit,kes oli igal hetkel olemas kui abi vajati.

 

 

 

 

 

 

 

21.03.2012

Eesti parimate külade esindajad külastavad Brüsselit

Täna sõidavad kõigi maakondade külade esindajad Brüsselisse – teoks saab Liikumise Kodukant parimate külade konkursi Aasta Küla 2011 preemiareis, et külastada Europarlamenti ja tutvuda põllumajanduspoliitika viimaste arengutega. 

Eesti Külaliikumise Kodukant külakultuuri valdkonna juht Külli Vollmer ütles, et külade esindajatel on põnev külastada kohta, kus sünnivad olulised otsused ning kuulata maaelu puudutavaid üle-euroopalisi probleeme otse Europarlamendis. „Loodame saada ülevaate põllumajanduspoliitika viimastest arengutest, samuti kodanike kaasamisest otsustusprotsessidesse. Omalt poolt anname ülevaate reaalsest küla- ja maaelust ning Liikumise Kodukant uutest projektidest,“ lausus Vollmer.

Eesti esinduses kohtutakse põllumajandustalituse juhataja Olavi Petroniga, samuti edastatakse Euroopa pealinnas töötavatele eestlastele kutse osalema juulikuus toimuval Avatud külaväravate päeval.

Kutse Euroopa Parlamendi tööga tutvumiseks edastas Eesti maakondade parimate külade esindajatele eurosaadik Tunne Kelam mullu suvel Eesti Külade IX Maapäeval.

Eestis on 4435 küla, Aasta Küla 2011 tiitli sai eelmisel aastal Prandi küla Koigi vallast Järvamaalt. Kodukandi Aasta Küla valitakse üle aasta, Eesti Külade Maapäeva toimumise aastal. Mullu toimus Aasta Küla valimine juba neljandat korda.

Eesti Külaliikumine Kodukant asutati 9. oktoobril 1997 mittetulundusühingute liiduna, asutajateks 13 mittetulundusühingut. Liikumisel Kodukant on 21 liiget (neist 15 maakonnaühendust), kelle kaudu ühendatakse ligi 5000 aktiivset maainimest üle Eesti. Kodukant koolitab külavanemaid, kohalikke eestvedajaid ja ettevõtlikke inimesi ning viib ellu erinevaid külaliikumise ja kohaliku arenguga seotud projekte.

 

Külli Vollmer

Eesti Külaliikumise Kodukant külakultuuri valdkonna juht, Aasta Küla 2011 projektijuht

tel 511 4027

e-post kylli@kodukant.ee

www.kodukant.ee

 

                 1.märtsil 2012.a. toimus Prandi külamajas
Eesti Leader Foorumi koosolek

 

              27.veebruaril 2012.a.  toimus Prandi külamajas
keskkonnasõbraliku majandamise täiendkoolitus.
Korraldajaks oli Põllumajandusuuringute Keskus.

 

           22.veebruaril 2012.a. toimus Koigi mõisas Eesti
Vabariigi 94.aastapäeva kontsert-aktus

Koigi valla rahvas oli kogunenud Koigi mõisa saali, et üheskoos tähistada Eesti Vabariigi 94. aastapäeva. Peokõne pidas Koigi vallavanem Kristjan Kõljalg. Esinesid Koigi kultuuriseltsi taidlejad. Tunnustati tublimaid.  Üheskoos maitsti ka pidupäevakooki.

Prandi külaselts tunnistati Koigi vallas  Aasta Külaks  2011

 

Koigi valla volikogu tänukiri anti kolmele Prandi küla mehele tänuks vabatahtliku töö  eest Prandi küla  arendamisel.
Iga meie küla inimene vääriks tunnustust , seekord aga said tunnustuse osaliseks pildil vasakult: Olev Põllumets, Janno Koplimets ja Alari Peets.

       EESTI KÜLALIIKUMINE KODUKANT
PLANEERIB 21.07.  JA 28. JUULIL EESTIMAA
KÜLADES SUURÜRITUST

 

6.veebruaril , kui kraadiklaas näitas  kohati 36 külmakraadi, kogunesid üle eestimaa kõikidedest maakondadest  esindajad Prandi külamajja. Eesmärgiga   panna  alus 21  ja 28  juulil  toimuvatele eestimaa  külasid tutvustavale üritusele.  Nendel päevadel  tutvustab igast maakonnast üks või kaks küla end avalikkusele.  Kogu päeva  toimuvad külades erinevad üritused. Avatud on töötoad, näitused. Külad tutvustavad , millega tegelevad nende inimesed maal, ortganiseeritakse võistlusmänge, on kultuuriprogramm, pakutakse külasuppi. Toimub  oksjon külatarbeks raha  kogumiseks. Õhtul  aga on külasimman. Kes  kuidas oma  üritust organiseerib, see on  igaühe oma otsustada.
Järvamaal toimub “Avatud külaväravad””  üritus  28.juulil Prandi allikate ääres Prandi külas Koigi vallas.

Antud ürituse paremaks kordaminekuks ja ürituse reklaamimiseks on kaasatud ajakirjandus, raadio, televisioon. Küladesse oodatakse  kõiki  inimesi, kellele on oluline eestimaa külade areng. Oodatakse riigikoguliikmeid, maavanemaid, valdade esindajaid.
21. juulil kell 12,00 kõlab raadiost Vabariigi Presidendi tervitus.

Teie , kõik  head  inimesed jälgige reklaame nii  ajalehtede, raadio, televisiooni kaudu. Informatsiooni saab nii külade , valdade , maavalitsuste kodulehtedelt.

             Koigi valla omavalitsusliku staatuse  taastamise
20.aastapäeva tähistamine

         30.jaanuaril tähistas Koigi vald valla staatuse taastamise 20.aastapäeva piduliku vastuvõtuga. Pidupäeva kõne pidas Koigi valla volikogu esimees Elmar Luha. Toimus parimate autasustamine ja austamine.
Kontserdiga esines Tõnis Mägi. Pidupäeva laua taga jätkusid õnnitlused ja meenutused sellest,milline oli olukord 20 aastat  tagasi.

Prandi külast sai valla teenetemärgi omanikuks kauaaegne Koigi valla selretär Anne Uus

Tänukiri tubli töö eest andi prandi külaperest pärit pearaamatupidaja Maire Sõrmusele.

       Õnnitleme teid Anne ja Maire  Prandi külapere poolt

 

 

 

                   “Järvamaa aasta tegu 2011”

        27.jaanuaril 2012.a. olid kutsutud Mäo reisiterminali osalejad, keda  esitati “Järvamaa Aasta tegu 2011 ” konkursile.   Kohal olid ka vallavanemad ja  omavalitsuste liidu esinajad.
Antud konkursi korraldajateks oli Järva Teataja ja Järvamaa omavalitsuste liit .

      Ka  Prandi  külaselts oli esitaud antud konkursile kui “Eestimaa aasta küla 2011″ . Tulemuste poolest jäime kolmandaks. Esimesele kohale tuli ” Imavere sotsiaalmaja ehitamine”  ja teisele  “Ajakeskus Wittenstein Paide Vallitornis”. Järva Teataja peatoimetaja Arnika Tegelman ütles oma sõnavõtus, et aasta tegu valis 645 inimest nii Järvamaalt kui kaugemaltki. Esikolmikus käis tihe rebimine ja kõik kolm esimest kohta kogusid pisut alla saja hääle.

       Täname  kõiki , kes toetasid meid andes hääle  Prandi külale. 

 

                              Prandi küla jõuluõhtu

23.detsembril  kogunesid külapered ja meie  sõbrad külamajja, et üheskoos oma pereliikmete ja sõpradega sisustada üks mõnus jõuluõhtu.
Prandi külamaja  säras tuledest. Väiksed päkapikud ootasid ukse juures lapsi. Juba detsembri alguses olid külamehed toonud külamajja kuused, ikka selleks et valmistada rõõmu nii  väikestele kui suurtele.
Ja  juba  tulidki perenaised särisevate verivorstidega.
Kõige väiksemate jaoks on jõuluüritus      olnud  alati väga oluline. Enne jõuluvana tulekut tegime lastega  mikrofoni proovi ja arutasime kuidas on  möödunud aasta, kas nad ka suvel on  käinud abiks allikate ääres ja millised on nende edaspidised plaanid.
Lapsed  kutsusid tantsumängule oma vanemad ja peagi oli kuulda  uksele  kopust. Ja  sealt ta  tuligi , see kauaoodatud jõulumees.
Väiksemad said kommipakid ja igale perele kinkis jõuluvana plaadi, millel olid pildid meie tegemiste kohta kuue viimase aasta jooksul.
Keerutati jalga ansambli Lucille saatel. Aktiivselt võeti osa mängudest ja nauditi mõnusat  jõuluõhtut.
Osalejate ühine  arvamus oli, et see oli üks  meeleolukamaid üritusi, mis meil on  toimunud.

 

Vaata pildialbumit

   Prandi  külamajas toimus Maaeluvõrgustiku
koostöökoja 6 istung

15.12.2011.a. valitses Prandi külamajas  töine  meeleolu.
– Räägiti maaeluvõrgustiku koostööprojektidest
–  Heade MAK.i projektinäidete kogumisest ja levitamisest
–  Milliseks kujunevad maaelu arengu võrgustiku ja Eesti
maaeluvõrgustiku tegevused 2012.a.

Prandi külaseltsi esindajal  tuli rääkida teemal ” Prandi küla- Aasta küla 2011.”

 

 

                      Türi valla koolituspäev

5.12.2011.a. olid Prandi külamajas külalistesks Türi valla inimesed. Põhieesmärk oli  korraldada motivatsioonikoolitus , mille viis läbi Mart Nurk IAP Arendus OÜ-st. Tutvuti Prandi külamajaga . Tublidele Türi valla inimestele korraldati  pidulik õhtusöök, kus ei puudunud ka kultuuriprogramm.

               OÜ Koigi ja AS Veskimäe  pidasid
lõikuspidu

2.12.2011 pdasid Prandi külamajas lõikuspidu OÜ Koigi ja AS Veskimäe töötajad. Juhtkonna poolt  tänati  töötajaid  tehtud tubli töö eest. Aktiivselt osaleti õhtujuhi poolt organiseeritud mängudes. Tantsulusti jätkus hiliste  öötundideni.

                Valmis Kodukant Järvamaa Auraamat

Valminud on  Kodukant Järvamaa Auraamat, kuhu on  kantud  külad, kes on väärinud Aasta Küla tiitlit.  Inimesed, kellele on  omistatud “Sädeinimese”  tiitel.

            Selgunud on Järvamaa sädeinimene 2011

 „Aasta sädeinimene 2011“ konkurss on lõppenud. Sel aastal võitis tiitli Türi valla Ollepa küla eestvedaja, kohaliku külaseltsi juhatuse liige Viivika Lepp. Konkursile laekus kokku neli ankeeti.Seekord jäid  Sädeinimese tiitlli nominentideks  :
– 
 Külli Majori Kareda vallast,
–   Koidu Kull Imavere vallast
–   Olev Põllumets Koigi vallast.
Võitja autasustamine ja nominentide tunnustamine  toimub 30.novembril Türi Kultuurimajas Järvamaa kodanikuühiskonna konverentsil.

 

 

  

         Kodukant Järvamaa pidas Prandis  aastapäevapidu

Reede, 25. novembri õhtul toimus Prandi külamajas tänupidu, millega maakondlik külaliikumise katuseorganisatsioon Kodukant Järvamaa tähistas oma 15ndat sünnipäeva. Külla oli kutsutud hulgaliselt liikmeid, sõpru ning koostööpartnereid. Ametlikus osas anti ülevaade ühingu tegemistest, tänati koostööpartnereid ja toetajaid ning võeti vastu õnnitlusi. Õhtu jätkus meeleolukamate tegevustega Margo Hussari juhtimisel ning tantsuga Ervin Lillepea ja ansambel Svips saatel. Külamaja teisel korrusel oli peokülalistel võimalus tutvuda Kodukant Järvamaa näitusega.

                    PRANDIS VALMIS   KÜLAMAJA

           On  maagiline  kuupäev 11.11.2011 . See on  päev kus Prandi külarahvas  pidutses    –   valmis Prandi  külamaja, mille  maksumus koos omaosalusrahaga  kujunes 3,7 miljonit EEK.
Prandi oli  jällegi tuledes. Oodati külamajja 150 inimest. Õnnitlema  oli tulnud ka  Järva Maavanem  proua Tiina Oraste. Tulid külapered, sõbrad, Koigi valla juhtkond ja volikoguliikmed,JAP esindus, nii vabariikliku kui maakonna  Kodukandi  esindajad ja palju teisi inimesi.   Kõik need , kes on kunagi millegagi panustanud ja kaasaaidanud selle küla  arengule.
Lõigati  läbi lint , mis  andis täie veendumuse, et külamaja on  valmis.  Kahe  aastaga  läbis see objekt  kolm ehitusetappi. See on  olnud aeg , mis on  nõudnud suurt pühendumist , aega  ja  teadmisi  – teha  õigeid otsuseid  ja  valikuid.
See on  objekt, mis ei ole  kingitus mitte ainult tänasele põlvkonnale , vaid  kingitus ka  järgmistele põlvkondadele.
Koigi valla poolt oli kutsutud esinema ansambel Uisapäisa , mis oli ühtlasi  kingitus külarahvale.
Täname  kõiki ilusate  sõnade ja kingituste ja lillede eest.

                         Külarahvas ja meie  sõbrad  tegid  meeldiva  üllatuse , kui  kinkisid meie perele tuusiku  Meresuu spaasse.See oli  niivõrd emotsionaalne  moment, et pisaraid oli raske  varjata.  Suur tänu teile  kõigile, kes olid selle kingi jaoks oma  raha  andnud.

 

                         Lugupidamisega perekond Põllumets

 

 

                Külas oli Tapiku külaseltsing
Jõgevamaalt

    7.11.2011.a. külastas meid Tapiku külaseltsing Jõgevamaalt  . Tublid  naised olid  kodus küpsetanud tordi ja kaasa  võtnud ka  võileivad. Mõnusas vestlusringis  möödus  aeg kiiresti. Küsiti  kuidas Prandi külaselts majandamisega  hakkama  saab. Kas  saab vallalt  toetust maja  ülalpidamiseks, milline on valla poolt  rahastamise  kord, milline  on  see seltskond, kes  külaseltsi tegevusest osavõtab jne.  Räägiti ka  oma  tegemistest. Kaasa oli  võetud  ka pildimaterjal.
Tore, et  Eestimaa külad on  aktiivselt tegutsema  hakanud.

 

 

 

     Külalised Imaverest

3.novembril 2011.a.  külastasid Prandi külamaja  Stora Enso Eesti AS Imavere Saeveski töötajad. Tunti huvi  millised on  võimalused külamajas seminaride- õppepäevade  läbiviimiseks.Rääkisime ka külaelust ja oma tegemistest viimase viie aasta  jooksul.
Imavere Saeveski on tööandjaks paljudele  meie  külaperede inimestele. Miks  mitte ei võiks Imavere Saeveski oma töötajatele korraldada just meil –  hubases  Prandi külamajas  kutseteadmiste täiendamise õppepäevi .

              Kohtumine Järva-Jaani valla
ametnikega

28.oktoobril 2011.a. külastas Prandi külamaja Järva-Jaani valla ametnikud, kes olid ringreisil Järvamaa erinevates valdades.
Kohtumine  kulges  mõnusas vestlusringis.  Uudistati  külamaja ja esitati  küsimusi , mis puudutasid Prandi küla  arengut ja tegemisi.

 

 

 

                         Meeskonnatöö  koolitus

24.11.2011  on  Prandi külamaja ruumid Paide Ühisgümnaasiumi õpetajate päralt. Toimub meeskonnatöö koolitus.

  

 

     Külarahva  unistus on saanud teoks.

          23. oktoobril oli Prandi külarahvas kutsutud  külamaja juurde talgutele.Lõpule  on  jõudnud  külamajas  kolmanda etapi ehitustööd. Nüüd  võime  öelda, et  kõik see mis kolm ja pool aastat  tagasi oli meie jaoks unistus on  saanud teoks.
Kolmanda etapi ehitustööde käigus  ehitati esimese ja teise korruse  vahele  vahelagi. Paigaldati trepp. Ehitati  valmis saunaruum. Saali paigaldati valguslagi. Saalile  ja riietehoiule  pandi   voldikuksed. Tehti elektritöid ja   haljastati majaümbrus. Maja  ette ehitati  terass.

         11.11.2011 toimub Prandi külamaja avaüritus, kus toimub lindi läbilõikamine. Maja on  ehitatud  kolmes etapis aga see ei ole seganud maja  kasutamist.  Ca  80  korral on  tulnud  meil  vastu võtta külalisi. On  korraldatud seminare, üritusi, tähistatud isiklikke tähtpäevi jne.  Mõtle  sinagi sellele, et on  üks  väike Prandi küla Prandi allikate ääres, kus on uus külamaja ja ilus loodus – miks mitte korraldada Prandis  oma  üritusi.

                              Prandi on  külaliste ootel

On  kuueteistkümnenda  oktoobri varahommik. Tehakse  viimaseid ettevalmistusi külaliste  vastuvõtuks.  Kaetakse laud, keedetakse kohvi ja juba  tulebki külanaine oma  koogivaagnaga.
Peagi jõuab  buss külamaja  ette. Külalisteks on Avinurme  Külavanemate Koja liikmed. Kuigi  väljas on  ilm tuuline, minnakse allikate  äärde, sinna kus külaselts alustas oma  tegemisi 2006.a. suvel. Kui veidi  on  juttu räägitud , viime külalised külamajja , et oleks    mõnusam  muljeid  vahetada.
Elavas vestlusringis   möödub aeg kiiresti ja  juba asuvadki külalised teele, et  jõuda  järgmistele kohtumistele  teiste  külaseltsidega.

PRESSITEADE

Külaliigutajad õppisid suhtlemist

Sügiseselt vihmasel reedel, 14. oktoobril 2011 aastal, arutleti Paides Järvamaa Keskraamatukogu soojas konverentsisaalis kommunikatsiooniprobleemide üle.

Täiustamaks külaliigutajate oskusi suhtlemisel meediaga ja avalikkusega, korraldas Kodukant Järvamaa MTÜ koolituse “Kommunikatsioon kohalikul tasandil“. Õppepäeval käsitleti erinevate teemadena avalikku esinemist, suhtlemist meediaga ja pressiteate koostamist. Teadmisi ja kogemusi jagasid ajakirjanik Ene Hion, psühholoog Liis Revell ning koolitaja Külli Volmer. Huvi koolituse vastu oli suur ja sellest võttis osa 20 aktiivset külaliikumisega seotud inimest üle Järvamaa.

Koolituse läbiviimist rahastas Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK).

Meie külaseltsist võtsid sellest koolitusest osa Janno Koplimets  ja Õnne Põllumets

                      Meie  mehed  täitsid oma lubaduse

On 10.septembri varahommik. Sõiduautod  vuravad Prandi külamaja poole. Minnakse selleks, et täita  oma lubadus, ehitada valmis külamaja juurde puukuur.
Iga  mees on  varustanud end tööriistadega. Vaadatakse läbi veel kord projekt, mille põhjal peab ehitis valmima. Arutatakse ja  vaieldakse  ning  asutakse tööle. Ka  ilm on  järjekordselt soosinud meie tegemisi. Arvatakse, et  kahe päevaga saadakse ülesanne täidetud. Ja  ka   nii läks. Kahe päeva jooksul käis  abiks 21 inimest. Kes töötas ehituse juures, kes oli köögis perenaiseks või  tegeleb muude töödega.
Iga  inimene  väärib  austust, kes oskab oma  aega  planeerida ja kes suudab oma  pingelise elu juures ka leida  aega ühistegevuse tarvis. Kõigil meil on oma elu ja töö. Kui palju kordi on  jäetud oma  töö tahaplaanile ja  tuldud allika  äärde tööle. Tublid  inimesed  jõuavad  tehtud nii oma kui ka  ühiskondlikku  tööd. Vaja  on  ainult tahet  ja  mõnikord  ka  oma  mugavus mahasuruda.

Kuidas  kulges kahel päeval ehitus, vaata pildialbumit.

                                      10.09.2011 külastas Prandit
Tartu inimesed, keda seob ühine  haigus
sklerosis multipexis.

   

                         30.08.2011.a. külastas Prandit
Võrumaa erinevate külaseltside liikmed

                       Hea  uudis  . . . . .

 15.augustil 2011.a. alustas OÜ Vekmari  ja AS EG  Prandi külamaja III etapi ehitustöödega.  Ehitatakse  välja külamaja teine korrus, külasaun, maja ette terassid nii esimesele kui teisele korrusele , tehakse elektritöid. Ehitatakse puukuur ja tehakse haljastustöid (PRIA  meede 3.2)   Ehitatakse välja tuletõrje veevõtukoht (Leader projekt) . Töödega planeeritakse lõpule jõuda novembri alguseks.
Pildil  allkirjastatakse töövõtuleping MTÜ Prandi küla   ja OÜ Vekmari esindajate poolt.

 

     Eestimaa  Aasta küla 2011 on Prandi küla

5.augustil 2011.a. kuulutati välja Eesti Külade IX Maapäeva avamisel Aasta Küla 2011 ja selle tiitli  sai Prandi küla.
Eestis on 4435  küla, kus soovitakse muuta elu  maal paremaks. Kes rajab külaplatsi, kes ehitab külamaja, kus tegutsevad aktiivselt ringid jne. Ühise tegutsemise tagajärjel  muutub külailme, paranevad  külainimeste omavahelised suhted.
Prandi külapered on  oma viie tegutsemise aasta jooksul  toonud läbi projektide oma külla 5 miljonit Eesti krooni.  Võsastunud kohast on saanud heakorrastatud ala, millele on rajatud tantsupõrand, pingid, ehitatud on paadisild, parv. Külaplatsile on toodud vool. Rajatud on loodusrada, mida aktiivselt kasutatakse. On grillhoone. Kaardistatud on  küla kui ka Prandi looduskaitseala. On püstitatud kolm lipumasti. Ehitamisel on Prandi külamaja, kus 15.augustil alustatakse III etapi ehitustöödega. Meil on hea meel, et Prandis elavad töökad ja teotahtelised inimesed, kelledele on oluline oma küla areng.
Läbi oma tegevuse on Prandi tegemiste vastu huvituntud nii lähedalt kui kaugemaltki. Üheksa  viimase kuu jooksul on Prandi külaplatsil või külamajas korraldatud ligi 60 üritust, kohtumist.
Nende aastate jooksul on muutunud palju paremaks meie küla heakord. Paranenud on  inimeste omavaheline läbisaamine.
Koos on  külarahvas töötanud oma küla heaks tuhandeid tunde. On panustatud nii oma tööga kui ka rahaliselt.
Küla tegutsemise aja jooksul on  kirjutatud 16 projekti.
Prandi inimesed on seda väärt , et nende külale omistati  Aasta Küla 2011 tiitel. Aasta Küla  tiitliga kaasnes ka raha 640 eurot Liikumiselt Kodukant.Nurga Puukoolilt saadi kingituseks hõbekuusk. Liikumisega Kodukant antakse välja aasta küla tutvustav voldik. Lisaks kantakse Prandi küla Kodukandi auraamatusse. Kõikidele aasta  küla nominentidele kinkis Ene Ergma tähekaardid. Europarlamendi saadik Tunne Kelam edastas kutse iga küla esindale Europarlamendi töö ja saadiku tegemistega tutvumiseks Brüsselis kevadel 2012.
7.augusti õhtul kogunes külarahvas külamaja juurde, et väärikalt tähistada  seda  suurt tunnustust. Räägiti muljetest, istutati kingitud hõbekuusk.   Üllatuse tegi meile ansambel Suisapäisa, kes tuli meid oma lauludega tervitama.
Suur tänu teile  kõigile, kes hoidsid meile  pöialt ja uskusid meisse.

 

                    Südant soojendav  üritus

Hakkajad naised otsustasid, et kutsuvad  kokku emad ja isad koos oma lastega, kes on  sünnitanud lapse 2011 aasta märtsi või aprillikuus. See üleskutse oli kõigile peredele üle eestimaa.
31.juuli  lõunapaiku hakkasid Prandi külamaja ette sõitma autod, millest tõsteti maha kõigepealt lapsevanker ja siis juba  salongist väljus ema  oma lapsega. Armas tunne oli vaadata noori peresid, kes  võtsid sõidu ette eestimaa erinevatest kohtadest. Kui tavaliselt on  ürituste ajal Prandi laululava täis tantsijaid, siis seekord oli tantsupõrand täis lapsevankreid. Nii  mõnigi külamees kes tuli allikate äärde ütles naljatades, et alles kaks nädalat tagasi olin siin ja polnud lastest  midagi kuulda. Nüüd aga on neid hulganisti.
Ürituse lõppedes arvati, et võiks ka järgmisel aastal kohtuda ja just siin Prandis Eestimaa südames.

OLETE OODATUD  23.JUULIL  KELL 19,00 PRANDI KÜLAMAJAS TOIMUVALE KOIGI KULTUURISELTSI NÄITERINGI ETENDUSELE  JA SELLELE JÄRGNEVALE  JALAKEERUTUSELE  TANTSULAVAL  KOOS ANSAMBLIGA MERVE    .

PÄÄSE 2,6 eur , LASTELE 1,0 eur.
TEENENDAB PARKALI LOKAAL

          9.juuli suveõhtu Prandi allikate ääres.

     Külarahva poolt oli tehtud kõik ettevalmistused, et õhtu  kulgeks meeldivalt nii vaatajatele kui esinejatele. Külla oli oodata lauljaid Sirje ja Väino Puurat , kes esitasid laulukatkendeid operettidest ja muusikalidest. Juba oma esimese etteastega olid nad võitnud vaatajate  südamed.   Tantsiti ansambel “MaMa” muusika saatel, mis kestis hiliste öötundideni ja tantsijate nõudmistele vastutulles pidi ansambel tegema mitu lõpulugu.
Meeleolu ja pidulikkust andsid juurde tõrvikutule valgus ja  tulepostid.  Inimesed  nautisid seda ilu ja  mitmed külastajad tänasid korraldajaid meeldiva õhtu eest.

 

 

 

 

  8.juulil 2011 aastal toimus Prandi külamajas Türi Rotary klubi  presidendi ketivahetus.Oma presidendi kohustused andis üle Allan Piik uuele presidendile Mati Sadamale.

 OÜ Estonia juhtkond  korraldas Prandi külamajas tänuürituse  oma  tublidele loomakasvatajatele. Õhtut aitas sisustada Koigi kultuuriselts, kes  esitas  nätemängu “Kosjakased” . Tantsumuusikat   tegi ansambel “Merve”.

 

 

                         Ei tulek ega  minek pole oma teha,
vaid see, mis sinna vahele jääb,
ja see on elavate mäletada.

Prandi külas oli 2.07.2011.a. mastilipp pooles vardas. Külarahvas saatis   viimsele teekonnale küla vanima elaniku ERNST OLUPI , kes 5.oktoobril oleks saanud 97 aastaseks.    

                    Tunnustus Leesi perele

23.juunil 2011.a. tunnustas Järva maavanem  Tiina Oraste kaunimaid Järvamaa kodusid. Prandi külast Leesi pere oli üks nendest , kes said tunnustuse osaliseks ja kellele anti üle tänukiri ja rahvusvärvides mastivimpel.

Vaata pildialbumit

                       Jaanisimman Prandi allikate  ääres

         22.juunil  oli Prandi  külarahvas  jälle  valmis  külaliste  vastuvõtuks. Juba  varakult tehti ettevalmistusi , et kõik  sujuks hästi. Ka ilmataat oli omaltpoolt teinud  kõik selleks, et  mitte peomeeleolu rikkuda. Lõkkesüütamise ajaks oli Prandi allikate  ääres üle 300 inimese. Mängiti, tantsiti, nauditi ilusat ilma. Käidi loodusrajal, kiiguti.  Parvega  sõitjaid jagus terveks ööks.  Ja  tänaseks on järel mälestused sellest toredast jaaniõhtust. Kohtumiseni  järgmisel jaanipäeval.

 

 

 

                    9 juunil toimus Prandi külamajas
Koigi valla  volikogu istung

 

Pressiteade.

07.06 2011

Teisipäeval-kolmapäeval, 07.-08. juunil on taas Prandi allikate ääres Järvamaa mõisakoolide keskkonnateadlikkuse laager. Osalema olid palutud 11 kooli, oma osalemisest on teatanud 9 kooli.

Laagri eesmärk on tutvustada Järvamaa mõisakoolide õpilastele ja ka õpetajatele Järvamaa loodus- ja keskkonnakaitset ning kujundada ühiskonna väärtushinnaguid keskkonnasäästlikumaks. Antakse teadmisi läbi aktiivõppe, läbi kogemuse ja kogemise. MTÜ Prandi küla ja allikad eestvedamisel on Prandi looduskaitsealale rajatud tahvlitega tähistatud õpperada. Uue tegevusena õpime tundma kohalikke toidutaimi ja sorteerima igapäevaprügi. Teadlik noor väärtustab head elukeskkonda ja hoiab seda.

Teisipäeval 07. juunil kell 12.00 kogunetakse, seatakse korda laagriplats, toimub meisterdamine, matkaraja läbimine. Lapsed saavad ka tunda parvetamise mõnusid. Õhtul toimub viktoriin ja peale õhtusööki teemakohane maastikumäng. Teise päeva sisustavad võistlused, veel saab tegeleda parvetamisega, taimede tundmise ja teiste võistluslike jõukatsumistega, muljed jäädvustatakse plakatile joonistamisega. Kolmapäeval, 08.juunil kell 15.00 võetakse laagri tegevused kokku ja asutakse koduteele.

Toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

 

 

Vaata pildialbumit.

 

                 Vabariiklik “Aasta küla”  komisjon Prandis

24.mail 2011.aastal külastas vabariiklik “Aasta küla” komisjon Prandi külaseltsi. Kohal olid nii külapered, Koigi valla esindajad , Järvamaa Kodukandi juhatuse liikmed  ja meie  sõbrad.
Meil oli vaja  tõestada, miks just meie  küla  vääriks aasta küla  tiitlit. Milline on  olnud viimaste aastate jooksul meie  areng, kuidas inimesed on osavõtnud kogukonna tegemistest ja mis selle  tulemusena on  külas muutunud. Kuidas noored  võtavad osa küla tegemistest. Ekraanil näitasime pilte , mis ilmestasid  meie  tegemisi. Kujunes soe ja sõbralik  vestlusring.    Komisjoni esimehe Ene Ergma poolt anti üle  kuusepuu istik, mis  jääb aastateks   meenutama  seda päeva.
Käisime  tutvumas ka meie ehitistega  allika  ääres. Laval esines tantsurühm. Tehti ühispilt. Siis aga suunduti külamajja, et külalistile  suupistet pakkuda ja mõnusas vestlusringis muljeid  vahetada. Ja  märkamatult  oligi möödunud planeeritud  kaks  tundi ning külalised asusid  koduteele.
Kuidas  hinnati Prandi külaseltsi tegemisi , sellest saame teada 5.augustil 2011.a.  IX Eesti Külade Maapäeval , mis toimub seekord Läänemaal Roosta Puhkekülas.

         Vaata  pildialbumit

 

                 Roosna-Alliku laulunaised Prandi külamajas
24.05.2011

 

 

                   Prandi külapered teevad ettevalmistusi
“Aasta küla”  komisjoni  vastuvõtuks

Peaaegu  iga  pere on  oma  koduümbruses  vaadanud pilguga, mida saaksin  teha, et  24.mail  väärikalt  vastu võtta külalisi . Talude juurde  viivad  teeääred on  niidetud. Külaplats ja küla lipuväljak on  korrastatud ja niidetud. Külamajas käib  aktiivne töö näituse  väljapanekuks. Ka  maskott on  oma täies ilus  väljatoodud.

Aasta Küla 2011hindamiskomisjon kohtub Prandi
küla inimestega 24.mail 2011.a. kell  17,00
Prandi külamajas

 

Komisjoni juhib Riigikogu esimees Ene Ergma, kes osales ka 2007 ja 2009.a. Aasta Küla valimistel.
Komisjoni kuuluvad :

Kristine Hindriks     Põllumajandusministeeriumist,
Taimi Saarma  Eesti Maaomavalitsuste Liidust,
Rein Raudvere  Maalehest,
Mariina Laineste Tartumaa Kodukandist.
Komisjoni tööd korraldab külakultuuri valdkonna juht Külli Vollmer.
Filmilindile  jäädvustab külade tegemised Priit Laineste

 

 

                  Kodukandi ringreisid Ambla ja Albu

                                      valla külades

         Kodukant Järvamaa  korraldab avatud uste päevi Järvamaa külades. Seekord  siis Aravetel.
Ringreis  algas Aravete Külamuuseumist.

Aravete Külamuuseum asub Aravete alevikus endises Kurisoo mõisas,
ca 30 km kaugusel Paidest. Pargi rüpes asuv märkimisväärne tagasihoidliku
välisilmega ühekorruseline 19.sajandi I poolest pärit peahoone, mille
esifassaadi ehib klassitsistlik sammasportikus. Kurisoo mõisa viimane härra Aleksander von Staal olevat olnud lugupeetud ning abivalmis inimene. 1980-ndate  keskpaigaks oli hoone  nii lagunenud, et võis mõisas toast tähti vaadata- katust peaaegu polnudki.
1986.aastal alustas Aravete kolhoos hoone remontimist ja 1989.a. avati Kurisoo mõisa korrastatud  osas  muuseum.Lagunemisele määratud Kurisoo mõis sai jälle uue elu, ikka tänu ettevõtlikele  inimestele. Inimestele kes  hästi  mäletasid  minevikku  ja  tahtsid  osagi  minevikust  säilitada  tulevastele  põlvedele.Muuseumi ekspositsioonis on: tuletõrje-, naiste-, kolhoosi-, helitehnika-, õpetaja-, klassi-, stagna- ja pööningust rehetuba. Eraldi on arhiiviruum
ja näituseruum.

 

Käsitöötoas  oli  meil  võimalus  proovida  kätt savi tööötlemisel.

 

Külastasime Kangrumäe vabaõhulava. Selle lavaehituse projekti  eestvedajad olid  Kangrumäe Külakultuuri Edendamise Seltsi liikmed.
2011 aasta Jjärvamaa laulu- ja tantsupidu toimub Kangrumäel, kuhu  oodatakse 3000 esinejat ja külastajat.

 

Järgmisena  külastasime Ahula külaplatsi. Mehed  olid  just  äsja  remontinud  lava katust, mis oli lume all kannatada saanud. Kõik  tööd  saavad valmis jaanipäevaks , kui  külarahvas  kokku tuleb.

 

 Kohtumine Albu valla küladetoas

Mugav, armas ruum, kus on  inimestel  võimalik  kooskäia. Teha  kästööd – kes  õmbleb, kes tikib  või  soovib  hoopis  kangastelgedel  kududa.
Seda  ruumi  kasutab  ka näitering, kes igal  aastal  õpib  selgeks  kaks näitemängu ja  esitleb seda  ühisüritustel.
Kord  nädalas käib  kohal    raamatukogu, kus on  võimalik raamatuid  laenutada. Kui soovitakse oma  tähtpäeva  tähistada, siis selleks on  olemas ka lauanõud.

  

 

              Teeme ära 2011″ talgupäev Prandi

                                allikate  ääres

           7.mail oli  kogunenud Prandi allikate  äärde  üle 50  inimese, selleks et anda omapoolne  panus talgutööde  läbiviimisel.
Talgupäeva alustati MTÜ Prandi küla ja allikate  üldkoosolekuga, kus oli arutuse  all 2010 aasta  tegevus , kuulati  ära  ja kinnitati  aastaaruanne ja millised  tegevused ja  üritused  toimuvad  2011.a.  Viidi sisse ka MTÜ põhikirja  muudatused. Otsustati, et sama juhatuse  koosseis  jätkab ka  järgmisel aruandeperioodil.
Seoses läbi Prandi küla plaanitava Tallinn-Tartu maantee 4-realise kiirtee planeerimisega  tehti ka ettepanekuid maanteest tulenevate negatiivsete mõjude vähendamiseks.

Kell üksteist  alustati talgutöödega. Tehti korda  külaplats.

Võeti  maha  puid , saeti, lõhuti  ja  virnastati

Lapsed  korjasid  prahti Prandi külla sissetulevatest  teeäärtest

Triigiti külamaja laudlinu ja  pesti  aknaid

Töötas  köögitoimkond

Korrastati külamaja  kõrval  olevat  kivivaret.

 

 

 

Vaata  pildialbumit

               Esimesed  kevadtööd Prandi külaplatsil ja
külamajas

Talv  on  jätnud  oma  jälje loodusesse. Kõikjal vedeleb prahti. On  mutimulla hunnikuid, mahalangenud oksi ja muudki.
Külamehed panid  murutraktorile  äkked  taha , et  ajada  laiali mulla-
hunnikuid nii küla kaardi juures kui külaplatsil. Külamaja ette sai istutatud põõsaid. Tegime  ettevalmistusi  talgupäevaks. Traktoriga  sai  laialiveetud puukoor, et talgulistel oleks  kergem see puude juurde ja kiviktaimlasse paigutada. Külamajas  tuli palkehituse osas  pingutada  mutreid, et  maja saaks  ühtlaselt  vajuda. Tegemisel on ka prügikastid .

 

 

 

                   Kohtumistest  30.aprillil  Kurla   ja Eistvere
külades

      Käisime  kahes  tegusas  külas. Hommikupoolikul oli meil  kohtumine Kurlas MTÜ Kume Külaseltsi liikmetega.Kõigepealt  viidi meid  Meossaare kabeli  juurde kus  külarahvas  oli  andnud  oma  panuse nende  varemete säilimiseks. 

 Kurla  külaplatsil  räägiti oma  küla  tegemistest ja plaanidest. Võimalus  oli  külastada   ühte  koduõue Raaga  talu.Selle maja  pererahvast on  tunnustatud oma  kodu ümbruse kauniks muutmise  eest. Käisime ka kivi juures kus algas Kalevipoja tee põrgusse.

        Eisteveres võõrustas  meid MTÜ Eistvere Mõisa perenaine Merike Toart.
On alustatud ait-kuivati hoone rekonstrueerimist, valmiminud on aida osas asuv käsitööruum, on ehitatud  seminariruum ning universaalne üritusteruum. Ümberehituseks on saadud toetust EL ühise põllumajanduspoliitika rakendamise külade arendamise meetmest  3.2. Valminud on ka saunaruum.

Jalutuskäigul Eistvere mõisapargis käisime ka külaseltsile kuuluva grillhoone  juures.  Meeldiv  vastuvõtt oli Mati Hõbemäele  kuuluvas jahimajas. Oli  võimalus külastada pereettevõtet, kes tegeleb  kurgikasvatusega, kasutades selleks kaasaegseid tehnoloogilisi  võimalusi.

14.mail jätkuvad  ringreisid  Järvamaa küladesse , siis juba  Aravete ja Albu vallas.

 

 

               Kodukant Järvamaa korraldab  avatud uste
päevad Järvamaa  külades

See on  kohaliku  omaalgatuse programmi projekt “Head  kogemused  väärivad jagamist” raames, kus  toimub  avatud  uste  päevad Järvamaa 4 omavalitsuses.
30.aprillil    Kurla külas Türi vallas
ja
Eistvere  külas Imavere  vallas
Kogunemine  kell 10,00 Kurla teeotsas

14.mail         Aravetel  Ambla vallas
ja
Kaalepis  Albu vallas
Kogumenine kell 10,00 Aravete külamuuseumi  juures.

Oma  osalemisest teata:  tel. 5111934 või e-post merike.luuk@gmail.com

             28.aprillil 2011.a. toimus Prandi külamajas
MTÜ Kodukant Järvamaa üldkoosolek

–    Arutati 2010 . majandusaasta  tulemusi
–    Toimus uute  juhatuse liikmete  valimine
–    Kinnitati põhikirja  muudatused
–    Kinnitati KKJ auliikme statuut

          Meeldiva  elamuse  pakkus Koigi Kultuuriseltsi
näitering, kes esitles Koigi mõisa saalis näitemängu

   ”   TÕRRE TALU KOSILASED “

          Lavastaja  Ene Puhmaste , kostüümimeister Lucie Veikolainen

 

 

               19.märtsil 2011 oli Prandi külamajas
Oisu pereklubi

Meeldiv  oli  see, et Oisu  pereklubi soovis  oma   üritust  läbi viia meie  külamajas. Nad on  koos  tegutsenud  juba  üle  kümne aasta.  Igat  üritust  valmistab  ette  kolm  peret – klubiliiget.  Igal  üritusel on  oma  hariv  eesmärk. Osaletakse koos lastega, mis on  kindel märk  sellest, et  need  inimesed  väärtustavad  oma  peret ja sõpru.
Antud  ürituse  eest vastutavad  pered  olid  juba  varakult  kohal, et  katta laud om  klubiliikmetele.  Täna  jagati  teadmisi   fotograafiast.
Edu teile, teie tegemistes.

 

 18.märtsil 2011.a. toimus Prandi külamaja  MTÜ Kodukant Järvamaa  juhatuse  koosolek

Arutluse  all oli:
–   üldkoosoleku  kokkukutsumine ja seal  arutletavad teemad
–    Kuidas  oraganiseerida avatud uste päevi ernevates külades
–   Räägiti töös olevatest projektidest
–   Langetati otsus  milline küla  esitada  Järvamaalt vabariiklikule “Aasta küla konkursile”

 

 

              18.märtsil 2011.a.  toimus Prandi  külamajas  Järvamaa   kodanikuühiskonna arengukava   visiooniseminar

Järvamaa kodanikuühiskonna  arengukava väljatöötamisest  võttis osa 4 töögruppi. Teemad oli jaotatud alljärgnevalt:
–   Arengukava  väärtused ja  visioon neid kandvast kodanikuühiskonnast
–   Koostööst
–   Strateegia teeside tutvustamine
–  Võimekus  ja jätkusuutlikkus
Külalistena  võtsid osa: Agu Laius – Kodanikuühiskonna Sihtkapitali juhataja;Märt Treier –  OÜ  Treier Konsuldatsioonid. Aastaid töötas TV 3 uudistetoimetajana. Katrin Uudeküll –  Liikumine Kodukant juhatuse liige.
MTÜ Prandi küla ja allikaid  esindas Alari, Peets, Janno Koplimets ja Õnne Põllumets.  Meie külaseltsi liikmed oli kutsutud  osavõtma sel esmärgil, et testida meie  peal uut arengukava. Kuidas on lahendatud  need probleemid  Prandi külas, mis on   arengukavas välja toodud .

 

 

 

 

                               KALEVIPOJA   VASTUVÕTT

23.veebruaril toimus 10 eestimaa paigas  Kalevipoja  vastuvõtt. See oli  üritus kus  avaldati austust lihtsale eesti inimesele-kodanikule, kes on panustanud oma  aega  ja energiat selleks, et   meid ümbritsevat elu  paremaks muuta, et märgata  abivajajat.
Prandi külaseltsisist said 20 inimest kutse sellest  üritusest osa võtta. Tegusat  inimest on  vaja  märgata, teda tunnustada,anda  talle  jõudu  järgmisteks tublideks tegudeks.

Ühe ürituse paigana Tallinnas Nukuteatris toimunud vastuvõtul osales Prandi külaseltsi liige Janno Koplimets, kus tegi sellest  üritusest otseülekande Kanal 2.  Korraldajad palusid tal anda intervjuu.
Televisioonis antud intervjuus rääkis Janno Koplimets, et ehkki ta ise on sündinud Tallinnas, on Prandis tema vanavanemate talukoht ja suure osa oma  vabast ajast on ta veetnud Prandis.
Seetõttu tunneb Janno Koplimets oma juured olevat Prandis. Kuna eestlane on oma olemuselt ikkagi veel maarahvas, siis on hea kui leitakse oma juured maalt ja tuntakse selle maakohaga sidet.

Prandi külaseltsi tegemiste kohta rääkis Janno Koplimets anntud intervjuus, et külaseltsi viie tegutsemisaasta jooksul on kohalike külaelanike, nende sõprade ja ka kohaliku  Koigi valla abiga külas korda saadetud väga palju ning kõige uuem ja suurem käegakatsutav saavutus on loodetavasti sellel aastal valmiv uhke külamaja. Kuid kõige tähtsamaks külas toimunud muutuseks pidas Janno Koplimets seda, mis on toimunud inimestes seespool – see on inimeste vahel tekkinud side ehk siis tekkinud ühtne ja tugev kogukonnatunne.
Antud  üritusel  oli võimalus ka oma küla  reklaamida, selleks oli ülespandud  fotomaterjal  ja  lühikirjeldus Prandi külaseltsi  tegemistes.

    vaata  pildialbumit.

 

22. veebruaril Koigi mõisa peahoones toimunud pidulikul kontsert-aktusel anti esmakordselt välja Koigi valla aasta küla tunnustus, mille pälvis Prandi küla.

            

Prandi küla on 46 püsielanikuga küla Koigi vallas. Prandi küla ettevõtlikkus on näiteks sellest, kuidas ühise koostöö tulemusel, läbi armastuse kodukoha vastu ja tulihingelise külajuhi eestvedamisel on võimalik lühikese ajaga muuta ühe küla ilme ja elukvaliteet oluliselt ilusamaks sisukamaks ja elamisväärsemaks 

Alates 2006.aastast kuni tänaseni on Prandi külaelu eestvedajad oma elu edendamise nimel kirjutanud 14 projektitaotlust ja toonud läbi selle külaelu arendamiseks ligi 3,5 miljonit krooni. Nendest 7 projekti teostamine on toimunud 2010.aastal kogumaksumusega 2530089 krooni. Põhiosa sellest hõlmab külamaja ehitamine ja sisustamine. Iga Prandi küla pere on projektide õnnestumisse andnud jõukohaselt oma panuse 

Regulaarselt korraldatakse külaseltsi poolt kultuuri- ja meelelahutusüritusi. Hoitakse korras väljaarendatud Prandi allikate äärne peoplats ja kogu küla maaala, mida on kokku 4 ha.
Prandi külas elatakse tegusas tänases, stardipakud seatud järeltulevate põlvede tarvis sisuka ja targa jätkamise nimel homsesse väärikasse külaellu Eestimaal.

Kristjan Kõljalg
Koigi vallavanem 

 

 

 

             PRANDI KÜLAMAJAS PEETI MAHA  ESIMENE
PULMAPIDU. ABIELLUJATEKS OLID  MEIE  ENDI
KÜLA  INIMESED.

   Et teil kestaksid pilvitud päevad,
et kurb poleks iial te meel-
selleks armastust, hellust ja õnne kandke südames ühisel teel!

Õnnitleme
MTÜ Prandi küla ja allikad

 

 Vana-aasta viimasel päeval, 31. detsembril pandi Paides paari Reena ja Arvi Abilon. Peigmehe sõnul soovis noorpaar pulmapeo eriti meeldejäävaks teha ja pidada see vahetult enne euro tulekut Eesti kroonide eest.

 

                                PRANDI KÜLA JÕULUPIDU

 

             On 23.detsember. Külamaja  juures süüdatakse tõrvikutuled. Iga  tuleposti juurde  on  leidnud  endale  koha ka päkapikud. Kõik ettevalmistused  peoks on  tehtud. Oodata on ligi sadakond  inimest – oma külaperede inimesed ja  nende head  tuttavad.
 Möödunud on Prandi küla esimesest ühisest jõulupeost 16 aastat. Viis aastat  järjest on  nüüd   külarahvas  ühiselt  jõulupidu  pidanud. Jõulud  on  ju  aeg, kus  tullakse  koju, ikka  sinna kus elavad sinu  vanemad, kus on  sinu  lapsepõlve  mälestuste  maa.
Meie  üritusest võtavad  osa ka Koigi  volikogu esimees Elmar Luha ja Koigi  vallavanaem Kristjan Kõljalg oma perega. Selleks, et oma  kohalolekuga  austada  Prandi külaperesid
Lapsi palutakse    tulla laua juurde, mille  peal on 26 põlevat  küünalt.

Tänutundega meenutatakse   küla heaks  tehtut ja  lapsed annavad küünla igale  perele , keda  tänatakse.
Tarmo Mikussaar  koos  oma  poegade Maidu  ja Eerikuga esitavad kaks laulu.  Külanaised on ettevalmistanud  jõululaua. Kui on  veidikese  juba  söödud,  alustab  mängimist  ansambel. Ja  õigepea on  kuulda  uksele  tugevat  koputust –  ja  sealt  ta  tulebki   –   jõulumees. Kõigepealt  saavad lapsed  omad  pakid  kätte. Iga  pere  saab  jõuluvanalt kingituseks tõrviku.  Ikka selleks, et  oleks  võimalik pühade ajal kodu juures  süüdata oma tuli  ja  anda  märku, et seal  elavad  tegusad Prandi küla  inimesed.

HEAD     UUT  AASTAT !

 

17.2.2010 AASTAL TOIMUS PRANDI KÜLAMAJAS JÄRVAMAA OMAVALITSUSTE LIIDU ÜLDKOGU

 

 

 

 

                

 

 

                         PRANDI KÜLAMAJJA  PANDI ÜLESSE
5 MEETRINE   JÕULUKUUSK

    

KÕIKE  SEDA  JÄLGISED VAIKSELT  PÄKAPIKUD

 

                   KODANIKEÜHENDUSTE KONVERENTSIL  23.11.2010.A.  TUNNUSTATI KOIGI  MÕISAS  PARIMAID VABATAHTLIKKE

      KOIGI  VALD  ESITAS MAAKONDLIKULE   AASTA KÜLA  KONKURSILE KA  MTÜ PRANDI KÜLA JA ALLIKAD. JÄIME NOMINENDI STAATUSESSE. AJALEHEST JÄRVA TEATAJA (23.11.2010 LK. 3) LOEME  PRANDI KÜLA ON  TEISTEST PEAJAGU  ÜLE , ZÜRII OTSUSTAS NEILE  SEEKORD  TIITLIT  MITTE ANDA, SEST PRANDI KÜLA ON SELLE  JUBA SAANUD. ( 2008.A.)

JÄÄGU SIIS  SEE TEADMINE  TEILE  AKTIIVSED PRANDI KÜLAPERED.

 

       

                  23.11.2010.a. TOIMUS KOIGI MÕISA SAALIS
KODANIKEÜHENDUSTE  KONVERENTS

 

  

Meie  külaseltsi esindajal  tuli osavõtta vestlusringist , kus vaatlus all oli ühingu elujõulisuse teema.

          

                          20.11.2010. OÜ KOIGI  JA  AS  VESKIMÄE
KORRALDASID PRANDI  KÜLAMAJAS LÕIKUSPEO

 

        PRANDI KÜLAMAJS ON  VÕIMALIK  ÕPPIDA MÄNGIMA
JA SAADA  ALGTEADMISED SUUPILLIMÄNGUST

 

 

 

 

                              20.11.2010.a. PAIGALDATI
PRANDI     KÜLAMAJJA  ÕHKSOOJUSPUMP

  

 

  MTÜ Järva Arengu Partnerid korraldab  16.nov.  2010. a .Prandi  külamajas Leader programmi projektimeetmete  INFOPÄEVA .


 

 

                   MTÜ JÄRVA ARENGU ARTNERID PRANDI
KÜLAMAJAS


JAP-i üldkogu 25.oktoobril 2010 Prandi Külamajas. Päevakorras oli 2011 rakenduskava ja eelarve kinnitamine ning muud küsimused.

   

                     

                             TÄNUÜRITUS  PRANDI KÜLAMAJAS

            On 22.oktoober  2010. Valminud on Prandi külamaja I ja II etapi ehitustööd.  Külamaja on  külaliste  ootel. Oodatud  on  kõik inimesed, kes on  andnud  oma  panuse selle  hoone  valmimiseks.  Külamajja on  kogunenud  sadakond  inimest. Inimeste  silmadest on  näha, et ollakse  üllatunud, et  üks  väike küla on  hakkama  saanud sellise  suurepärase projektiga. Ehitustööd ja mööbel on  läinud  kokku  maksma 2,4 miljonit  krooni. Iga  külapere on  sellesse  andnud  oma  panuse. Omaosalusraha koguti  mööbli  tarvis   14000,00 EEK.  Raha  annetas 105 inimest.Külamaja  ehituse  ajal on  külapered laenanud MTÜ Prandi küla ja allikad  2010.aastal 250000,00 EEK, mis on peaaegu  inimestele  juba  tagasi   makstud.   Oma  valla esindajale, ehitajatele  kinkisime  tänuplaadid, mis jääksid meenutama seda tänuväärset  tegu.  Külamaja ehitas OÜ Vekmari ja palkosa OÜ Meevald.  Suur  tänu teile  kõigile.

  2.OKTOOBRIL 2010.A. TOIMUS KÜLA KOOSOLEK

Arutati kuidas  korraldada  22.oktoobril “Tänuüritus” kõigile neile. kes on  andnud  oma  panuse Prandi külamaja  ehitamisel.
Enne koosolekut  aga saeti  puid ja  viidi  külamajja.

 22.09.2010.a. korraldas Sargvere Lasteaed-Algkool
                      Prandi  loodusrajal sügismatka. Parvetati, grilliti
                      korraldati  viktoriin. Tunti ennast  mõnusalt sügisese
                      looduse  keskel.

 

          PRANDI KÜLAL  ÕNNESTUS AJALOOMAGISTRILT
                   KALLE KROONILT SAADA MATERJALE  PRANDI
                                           AJALOO  KOHTA

–  Prandi mõis  nagu  nägi seda rootsi  riigirevisjoniinspektor 1687.a.
Revisjoni  võttis  vastu Otto Magnus von Essen.
–  Prandi  talud rootsi  aja viimastel kümnenditel

( Vaata  lehte  küla  ajalugu.)

20 AUGUSTIL  TOIMUS  PRANDI KÜLA
                                        JUHATUSE  KOOSOLEK

Tehti  ülevaade 2010.a. seitsme kuu tegemistest  ja tulemustest.
Korraldatud  on  neli suuremat üritust , millesse on  suhtutud suure vastutustundega. 1.mai  “Teeme ära” , 23.juuni  “Prandi jaanisimman””, 24.juuli  “Meeleolukas suveõhtu”, 31. juulil  “Järvamaa 11 külade päev” . Ei  ole  külaperet, kes ei ole andnud  oma panust ühistegevusse. Edaspidise  töö paremaks korraldamiseks jaotati  juhatuse  liikmete vahel ära vastutusalad.

12AUGUSTIL 2010.A. TOIMUS PRANDI
KÜLAMAJAS KOIGI VALLAVOLIKOGU ISTUNG  

                                                          

Järvamaa Infoportaali logo

Järvamaa Infoportaali logo

TORM   LANGETAS PUID  KA PRANDI ALLIKATE ÄÄRES

10.AUGUSTI  ÕHTUKS OLI  TORMIKAHJUSTUSED
                                      LIKVIDEERITUD

5.08.2010 PRANDI  KÜLAMAJAS ARUTAB  OMA  KOOLI     TULEVIKUPLAANE  PÄINURME INTERNAATKOOLIPERE

          31.JUULIL 2010.A. TOIMUS  PRANDIS JÄRVAMAA
                             ÜHETEISTKÜMNES KÜLADE  PÄEV

550 osavõtjat
11 omavalitsust
54 küla

Vaata pildialbumit

                           PRANDI ON  VALMIS JÄRVAMAA KÜLADE
PÄEVA  KÜLALISI  VASTU VÕTMA

 29.07.2010.A. OLI EDUKAS PÄEV PRANDIˇ
                                                     KÜLALE                 

                   KÜLAMAJJA PAIGALDATI VEE- JA KANALISATSIOONITORUD, PUURITI  PUURKAEV.

 24.07.2010 “MEELEOLUKAS  SUVEÕHTU   
                                    PRANDI ALLIKATE  ÄÄRES

Tund  enne  ürituse  algust on  allika ääres   kiire sebimine.  Tehakse  viimaseid ettevalmistusi, et  üritus mööduks külastajatele  meeldivalt. Osad  inimesed  on  juba  varem  kohale  tulnud, et  käia  loodusrajal, kiikumas  ja  parvetamas. Kõikidel  pidulistel  oli võimalus  külastada  meie  külamaja. Inimesed  olid  väga  positiivsed  ja  külarahva  aadressil  öeldi  palju häid sõnu.
Ja  oligi aeg  üritusega  alustada. Lavale  tuli Järva-Jaani tantsugrupp “Jürid Marid”.   See on  suurepärane  kollektiiv. Õhtu  jooksul  esineti  mitmel  korral. Rahvast  tantsitas  Toomas Anni. Meile  ürituse  korraldajatele  valmistab  headmeelt see, et  Prandi allikate  äärde  oli jällegi tulnud  väga  palju  inimesi. Suur  tänu  kõigile  nii esinejatele , peolistele  kui ka  külainimestele,  kes  aitasid  antud  üritust  korraldada, selleks  ettevalmistusi  teha  ja  ka peoõhtul  olid piduliste  teenistuses.

21. JUULI 2010.A.

Ehitaja poolt  tehakse viimaseid töid  mis on  seotud  saali katusesoendusega. On  lubatud , et  õhtuks saab  külarahvas  hakata  saali sisse tooma laudu ja toole, mis on  rahastatud Leader programmist.  Antud  lubadus täidetakse.

  20.JUULIL 2010.A.  SAI  KOKKU PRANDI 
                   ALLIKATE  ÄÄRES  JÄRVAMAA KÜLADE     PÄEVA
                                             ORGKOMITEE

Kohal  olid Koigi valla -, Kodukant Järvamaa- ja Prandi küla esindajad. Veel kord  arutati  läbi  Järvamaa külade päevaga seotud  küsimused, selleks et  kõik kulgeks  edukalt  ja ei  tuleks  ette  ootamatusi.  Seni  on   kõik  läinud plaanipäraselt. Ootame inimesi kõikidest Järvamaa küladest, see on meie  ühine  üritus, üritus mis seob erinevate  külade  inimesi. Oodatud on kõik, kellel on  oluline Eesti külaelu.

  PRANDI KÜLA  SAI ENDALE  KÜLALIPU 

  8.JUULIL 2010.A.   ALUSTATI PRANDI
              KÜLAMAJA II  ETAPI  EHITUSTÖÖDEGA

(vaata pildialubumit Külamaja II etapi ehitustööd)

     PRANDI JAANISIMMAN

              On 23.juuni. Ilm  on imeilus. Rahvas  hakkab  kogunema Prandi allikate  äärde. Kõik ettevalmistustööd mõnusaks jaaniõhtuks on  valmis. Rahvatantsurühm Vallatsi annab  oma rahvariietega  üritusele pidulikkust juurde. Lõke ja tulepostid  ootavad  süütamist. Parv ootab sõitjaid ja  kiige kiikujaid.
Rahvatantsurühm Vallatsi on  õhtu  juhtimise  võtnud  oma õlgadele.  Tantsitakse, mängitakse, esinetakse. Kõik sujub ladusalt.  Õhtul poole  üheteistkümne aeg  astub  lavale vallavanem Kristjan Kõlljalg, et kaasa toodud tõrvikutulest Maakaitsepäevalt  anda  tuli edasi Prandi  jaanitulele. Kõlavad  võimsad  muusikahelid. Tantsurühma  mehed alustavad  tantsu, naiste käes  süttivad  tõrvikutuled  ja  nii minnakse  koos  rahvaga lõket süütama.  Ümberringi süüdatakse  tõrvikutuled ja tulepostid. Allika  äär on  tulede sees. Vaatepilt  on  imeilus.  Näha on  , et  inimesed  naudivad  seda  vaatemängu. Pidevalt  sõidetakse  parvega, käiakse loodusrajal  ja   kiigutakse. Võimalus on  ise grillida või siis osta  märjukest või söögipoolist Parkali lokaali poolt  pakutust.
Prandi külamajas põlevad tuled.  Suurt  huvi tuntakse , kuidas see väike  küla on  hakkama  saanud sellise  ehitusega. Kõikidel on  võimalus külamaja vaatamas käia.
Tore , et tee Prandi allikate  äärde leidis 23.juunil  350  inimese ringis .Tuldud oli nii Tartust, Viljandist  kui Tallinnast, rääkimata  lähemal  elavatest  inimestest.
Kõike seda  jaanitralli jälgib puu alt Prandi küla maskott
Hall Memmeke. Meil korraldajatel on  soov, et   siia ikka  tagasi tuldakse  , selle nimel me tegutsemegi.

TANTSURÜM     “VALLATSI”    TEEB  PRANDI
                     TANTSUPÕRANDAL VIIMAST PROOVI
                           ENNE JAANIPÄEVA ESINEMISI

JAANISIMMANIKS  PAIGALDATAKSE TULEPOSTE

20.06.2010.a. PRANDI RAHVA  TEGUS
                                      PÜHAPÄEVAHOMMIK

 

On  pühapäeva  hommik . Külarahvas  kogunes Prandi külamajja, et  kohtuda uue piirinaabriga. Tõnis Orumaal paluti rääkida , millega  hakkab  tegelema  uus ettevõte  külamaja kõrval, palju tuleb  töökohti, mida  teha selleks, et  naabrite  vahel  tekiks  koostöö.

            Õnnitleti   Rael Linuskit  ja Hilli Kivisood Tartu Ülikooli bakalauruse  kraadi koolieelse lasteasutuse õpetaja kutse  saamise  puhul.
           Külarahva  poolt  kingiti  lilled ka Triin Reismanile pisitütre  sünni puhul  ja  Aili  Õllele  sünnipäeva  puhul.

         Tehti ettevalmistusi 23.juuni –  jaanisimmani  platsi ettevalmistamiseks.

PRANDI KÜLAMAJA SAI OMA  SILDI.

 ON   17.JUUNI 2010.A. PAIDE VALLAVOLIKOGU  PEAB   PRANDI KÜLAMAJAS OMA  ISTUNGIT

    Volikogu  alguses  antakse  sõna Prandi küla  esindajale, kes räägib   millega  see Prandi  rahvas  tegeleb. Mis on see, et  inimesed  tahavad  siia  tulla ja  siin olla. Mis siis, et  külamaja ehitus on pooleli aga naabervald peab  Prandis oma  vallavolikogu istungit,   selleks et  ühendada töö ja  anda  ka vallainimestele  võimalus  meeldivalt aega veeta Prandi allikate  ääres.

7.JUUNIL 2010.A.  OLID MEIE KÜLALISTEKS
                      PEETRI      PÕHIKOOLI  ÕPETAJAD

      Ka  õpetajad  vajavad  puhkust  ja  mõnusaid  puhkehetki. Miks  mitte siis seda  teha  Prandi allikate  ääres

 6.JUULI 2010.A.   LÕPETASID  KÜLAMEHED
 KÜLA  KESKEL OLEVA  MÜÜRITISE VARISEMISOHUS
                           UKSEAVA  LADUMISE

Pressiteade.

04.06 2010

Reedel ja laupäeval, 04.-05. juunil on Prandi allikate ala Järvamaa mõisakoolide keskkonnateadlikkuse laagri päralt.Osalema olid palutud 11 kooli, oma osalemisest on teatanud 8 kooli.

Laagri eesmärk on tutvustada Järvamaa mõisakoolide õpilastele ja ka õpetajatele Järvamaa loodus- ja keskkonnakaitset ning kujundada ühiskonna väärtushinnaguid keskkonnasäästlikumaks. Antakse teadmisi läbi aktiivõppe, läbi kogemuse ja kogemise Järvamaa looduskaitsealadest ja põhjalikult õpitakse tundma Prandi Looduskaitseala. MTÜ Prandi küla ja allikad eestvedamisel on Prandi looduskaitsealale rajatud tahvlitega tähistatud õpperada. Teadlik noor väärtustab head elukeskkonda ja hoiab seda.

Reedel 04. juunil kell 15.00 kogunetakse, seatakse korda laagriplats, toimub meisterdamine, matkaraja läbimine. Õhtul toimub viktoriin ja peale õhtusööki teemakohase ööfilmi vaatamine. Teise päeva sisustavad võistlused, parvetamine, taimede tundmise ja muud võistluslikud jõukatsumised, muljed jäädvustatakse plakatile joonistamisega. Laupäeval 05.juunil kell 15.00 võetakse laagri tegevused kokku ja asutakse koduteele.

Toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

  4.juuni 2010.a. Prandi  võõrustab  Lääne-Harju 
                                    Koostöökogu  inmesi

           Tore  on  vastu võtta  inimesi,kes bussist   väljudes on särasilmsed ja röömsameelsed.  On  näha, et  inimesed  huvituvad  meie  tegemistest. Kuulatakse  tähelepanelikult  ja  esitatakse  küsimusi.  Lahkudes  tullakse ja  kallistatakse sind. Järelikult siin  oli midagi , mis inimestele  hinge  läks. Järelikult  saadi siit kaasa  midagi  positiivset, midagi sellist mis  kutsub  taas  tagasi.

(vaata pildialbumit)

 IMAVERE PÕHIKOOLI  ÕPILASED PRANDI      ALLIKATEL

       Kahel päeval  tõid  Imavere  kooli õpetajad   Tiina Lohur ja Kaja Kaju oma  õpilased Prandi allikatele, et veeta  õpilastega  koos  sisukas  päev.  Nauditi parvesõitu, imetleti allikapõhjas liuglevaid  taimi , käidi loodusrajal , kiiguti  ja grilliti. Õpetaja Kaja  Kaju  ütluse  järgi  meeldis  lastele   väga , isegi  ära ei  tahetud minna.

PRANDIS OLID  KÜLAS   PAIDE ÜHISGÜMNAASIUMI     ÕPETAJAD

 
       On ilus  päiksepaisteline  päev 31.mai 2010.a. Prandit  külastasid  Paide Ühisgümnaasiumi  õpetajad.  Nende  kollektiivi  kuuluvad  ka kaks  meie  küla inimest Kersti Kivisoo ja Terje Peets.  Tore  oli  vaadata   millise uhkuse  ja  peremehetundega  nad oma  kolleegidele meie küla vaatamisväärsusi  näitasid. Käidi loodusrajal, sõideti parvega , külastati  külamaja ja  peeti  piknikku. Nauditi  lihtsalt  ilusat  loodust  ja  koguti  jõudu, et  viimased  koolipäevad väärikalt  vastupidada.

 KOGEMUSTE  VAHETAMINE
                     ROOSNA-TAMMIKU  KÜLASELTSI  INIMESTEGA

Meeldiv  on  kui  teised  külaseltsid  tunnevad  huvi meie tegemiste  vastu. 29.mai varahommikul on Roosna-Tammiku külaseltsi  inimesed kohal, et  uudistada kuidas elab Prandi külaselts, millega  on  tegeletud ja  millised  oleksid  need  näpunäited kuidas edukalt  tegutseda.  Jalutati  allika äärde, kus vesteldi  kuidas see  kõik  algas,et  võsastunud  kohale on rajatud külaplats , tantsupõrand, loodusrada, paadisild , grillkoda ja palju  muudki. Kõik on tehtud  omainimeste kätega. Valminud on külamaja I etapi ehitus.  Rohkelt  esitati  küsimusi. Loodame, et  saadi ka  vastus neile. Püüdsime  julgustada   ja  ikka meelespidada , et  kõige  olulisem on  inimene ja  kõik  mida  teha , tuleb  teha  hästi.

 11. MAI  PRANDIS KÄIS PRIA  KOMISJON
                                 KONTROLLIMAS PROJEKTI 
                  ” PRANDI KÜLAMAJA  KÜTTEKOLLE JA KORSTEN”

LÕPETATI SAALI  PÕRANDA PLAATIMINE

ESIMESE MAI TALGUPÄEV PRANDIS

           Kohale  oli tulnud 76  inimest. Talgulisi  oli nii oma  külaperedest  kui  ka meie sõpruskondadest. Ikka  need  kellele  on  oluline , et  midagi  Prandi  küla heaks  teha.  
 Alustati  küla keskel müüritise  uksevõlvi  ladumisega.

Kaevati  kraavi, et elektrikaabel  vedada laululava  juurest  külamajani

 Platvormile  keevitati lipu ja tõrvikute aluseid.

  Puhastati võsast  loodusrada .

Riisuti  külaplatsil lehti  ja veeti  need  ära.

Värviti grillhoonet.

Lapsed  koristasid  prahist  Prandi külla sissetulevaid  teede  ääri.

Parandati  kiik .

Külamajas sees  podises supikatel ja laual ootasid  talgulisi kringel, kohv ja tee.

  Meie  üllatuseks oli  kohale tulnud  ka TV 3 reporter Imre Annus

ja  vikerraadio  korrespondent Olev Kenk.

Südant liigutav  oli  see, et Leesi, Luha, Trillo pere noorem põlvkond  oli enda kaasa toonud meie  vanema  põlvkonna. Mis sest, et  jalg on  juba  tönts aga  röömu tunda ja  oma silmaga vaadata nooremate  tegemisi on  hoopis  midagi muud.

  Prandi  küla ees  seisavad  mitmed  küla edasist saatust  puudutavad  probleemid.Arutati  koos läbi kiri, mis puudutabTallinn – Tartu – Võru – Luhamaa teetrassi ehitamist , mis läbib ja esialgsetel  andmetel poolitab Prandi küla. Teine  probleem oli Prandi külas Allika-Mõisa kinnistu korrastamisega  seotud  küsimus .  Koostati kirjaliku  pöördumise  tekst  vajalike distantside  poole ja   see allkirjastati  nii talgul osalenud  inimeste poolt. Samuti ka  külastati neid, kes ei osalenud talgutel . Toetusallkirju  koguti ka  naaberküladest Valgmalt ja Nurmsist.See oli  päev , mis läks  igati  korda.
Ainult  nii võib midagi  korda saata , kui tahe tuleb inimese südamest, mitte  sundides ega kohustades. See teadmine , et just  mina olen vajalik  oma kodukülale, peab  saama  alguse lapsepõlvest.

( Vaata  pildialbumit “1.mai talgud Prandis”)

 JÄRGMISED SAMMUD  KÜLAMAJA  EHITAMISEL.

On 21.aprill 2010.a.  Varahommikul on   osa  külarahvast  allikate  äärde  tulnud, et  oodata OÜ Vaarose  autot , mis peaks kohale tooma külamaja- saali põrandaplaadid.  Autojuhiks on Andrus Komendant, kelle  vanemate  ja vanavanemate  kodu  on  olnud Prandis.

 21.aprill 2010 (vaata pildialbumit)

                  ALLKIRJASTATI   ÜLEANDMIS-VASTUVÕTU
                                                       AKT

19.aprillil 2010.a. kirjutati alla külamaja kamina ja korstna ehitamise  üleandmis – vastuvõtu aktile.

RAHVUSVAHELINE KONVERENTS JÄNEDAL

21 – 24.aprillil  2010 aastal toimub Jänedal Rahvusvaheline konverents teemal “Tulemused ja kogemused Leader programmi rakendamisel Eestis”. MTÜ-st  Prandi küla ja allikad võtavad   konverentsist osa Õnne Põllumets ja Janno Koplimets. Meie MTÜ-st esineb  konverentsil  10 minutilise päevakohase teemaga  Janno Koplimets.
Eesmärk tutvustada ja üldistada meie kogemusi ning saada innustust partnerite praktikast.  

TERVISEMÄNGUD JA PUUVILJAPIKNIK PRANDI  
                                          LOODUSRAJAL

 

Koigi lasteaia „Kalevipoeg“ lapsed käisid täna Prandi allikal. Lapsed vaatlesid loodust ja mängisid erinevaid liikumismänge. Laps peab tunnetama, et ta on loodusega üks ja seda saab tunda ainult vahetu looduse kogemise kaudu. Kõigepealt tuleb meil viia lapsed loodusesse, et nad õpiksid seda tundma ja alles siis võime loota, et inimesel tekib huvi ja ta hakkab loodust armastama ja austama. Tänapäeva lapsed on sageli haiged, et lapsed oleksid tervemad peavad nad viibima rohkem õues. Õues mängimine annab rohkem võimalusi liikumiseks, mis omakorda parandab lapse terviseseisundit,sellepärast on lasteaias on terve nädal liikumistegevused looduses. Tänase ürituse nimi oli Tervisemängud ja puuviljapiknik Prandi looduserajal. Antud üritus toimus südamenädala projektikonkurssi “Liikumine-terve süda” raames. Korraldajaks Järva Maavalitsus Järvamaa kohalike omavalitsuste lasteaedadele ja üritust rahastab Tervise arengu Instituut.

     MUREPILVED PRANDI KOHAL

            Seoses Tallinn- Tartu maantee  ehitamisega on  tekkinud oht, et maanteetrass hakkab  läbima  väikest  Prandi küla ja poolitab  küla.Seose  sellega on Prandi  noorempõlvkond Janno Koplimets ja Külli Leesi võtnud endale südameasjaks , leida  vastuargumendid ja kaitsta  oma  küla poolitamist. Projekteerijate poolt  on välja pakutud  kolm erinevat  teekoha  varianti.  Olemasolev,  Nurmsi lennuvälja poole ja  variant, mis poolitab Prandi küla. Teetrassi äärde jäävad mitmed  meie küla majapidamised.
Oleme  ühtehoidev  küla ja teinud  viimaste  aastate  jooksul oma  küla arengu nimel  väga  palju.  Oleme kolme ja poole aasta  jooksul projektipõhiselt oma  külasse investeerinud ja ootame projektidele rahastust  –  kolme miljoni krooni ringis. Me tahame, et koht kus  on  meie kodu , küla , põllud –  kuuluksid meile.

Sinine joon poolitab  meie küla, punane on olemasolev teetrass, roheline  mis läbiks Nurmsi lennuvälja, oranz Koigi valla poolt tehtud ettepanek ( juhul kui teetrass peaks Prandi küla  läbima).

MEIE  KÜLALISTEKS ON HARJUMAA KODUKANDI
                                            INIMESED

             On   17.aprill . Ilm  on  päiksepaisteline. Iga hetk on  meile  saabumas  külla Harjumaa Kodukandi  inimesed. Juba  ongi näha  suurt punast  bussi. Headmeelt valmistab see, et Harjumaa Kodukandi tegevjuht – koordinaator Marianne Rosenfeld juba teist korda  toob  Prandi külasse  inimesed kes oma  maakonnas on aktiivsed külaliigutajad.  Ikka selleks , et otsida  positiivseid  kogemusi  teiste maakondade küladest ja neid  oma  inimestele  tutvustada.
Tulla   selleks , et saada indu ja uut energiat oma küla ning piirkonna kogukondliku elu korraldamisel.  Meeldiv , et  soovitakse  tutvuda  meie tegemistega .  Kuulata ja  vaadata kuidas on  meie  külaseltsil   õnnestunud kolme ja poole aasta  jooksul küllaltki  palju  ära teha  oma küla  ja kogukonna arenguks.

    Harjukad  teadke, et  olete  alati  oodatud . Loodame teiga  kohtuda  ka Järvamaa külade päeval 31,juulil 2010.a. siin Prandi külas, siis aga  hoopis  suuremas seltskonnas ja teistes tingimustes.
Head teed soovides.

Prandi küla  rahvas

   Saabusid külalised Harjumaalt  (Vaata pildialbumit)

   LÄHENEMAS ON TALGUPÄEV “TEEME ÄRA”  

         MTÜ Prandi küla ja allikad registreeris end osavõtmaks talgupäevast “Teeme Ära”  . Maksimum  talguliste  arvuks  on 75 inimest.  Kuue esimese  registreerimise  päeva  jooksul  oli end registreerinud talgulisks 60 inimest. Kümnendal  kuupäeval olid talguliste  kohad  täidetud.  Headmeelt  valmistab see, et inimesed on  huvitatud oma  küla  kordategemisest. Registreerinud on  nii oma küla  inimesed kui ka meie sõbrad ja  ka muidu  head  inimesed.

                    KÜLAMAJA  KAMINA  JA KORSTNATÖÖD

          Täna on 14.mai 2010.a. Külamaja  korsten on  valmis  ja  alustati  kamina viimistlustöödega.  Ehitaja on  lubanud  objekti üleanda esmaspäeval 19.aprillil. Ootame  põnevusega lõpptulemust.  Peale  kamina  valmimist on  planeeritud külamajasse  juba  uued  tööd ja tegemised. Sellest  aga hiljem.

      MEIE  MITTETULUNDUSÜHINGU LIIKMEL PILLE    SIILAKUL  VALMIS JÄRJEKORDNE  KÄSITÖÖRAAMAT

   Emadepäev, sünnipäev, nimepäev, jõulud – tähtpäevi, mil laps võiks oma emale midagi vahvat kinkida on päris palju. Iga ema rõõmustab lapse tehtud kingituse või kaardi üle kogu südamest. Käesolevas raamatus pakub õpetaja Pille Siilak lastele ning lasteaia- ja klassiõpetajatele välja ideid väikeste südamlike kingituste meisterdamiseks emale.
Kingituste valmistamiselon välja pakutuid erinevaid võimalusi materjalide ja vahendite valikul.

 

                              KÜLAMAJA  SAI  UUE  KUUE   

              13. aprillil  olid OÜ Vekmari  ehitusmehed  Prandis, et  külamaja värvida. Õhtuks  oli külamaja ilme  hoopis   ilusam.   OÜ Meevald aga töötles  puitu hoone  seest poolt, et säiliks  puidu loomulik ilme.

        PRIA-st  JÕUDIS KOHALE  PRANDI
                                      RAHVALE  HEA  UUDIS

           Rahastatakse  külamaja küttekolde ja korstna ehitust.
           Ehitustöid alustatakse 29.märtsil  2010.aastal.

Ongi  käes jälle  see päev ,kui Prandi  allikate  ääres vurab auto-
sid  rohkem  kui  muidu  ja  on  näha tegutsemist. Tuuakse kami-
na ja korstna  materjali.  Esimene  ring  kaminast on  paika saa-
nud.
Kamina ehitustöid  tesostab:  OÜ Alari Peets.
Prandi rahvale  tuleb 2010 aasta üsna keeruline  ja töö-
rohke.  Ees on  ootamas  mitmed projektid, sealhulgas Prandi
külamaja II etapi  ehitustööd.
Aga  eks  ikka ole nii, et  mida raskem  on  ülesanne sinu
ees  ja sellest võitjana  välja tuled –  on  rõõm  mitmekordne.
Meid  aitab  raskustes  see, et  tunneme  enda  kõrval iga  küla-
pere  toetavat  suhtumist. Selline  ongi see meie Prandi ini-
mene , teab mida  tahab  ja  selle  nimel  tegutseb.

On  2.aprill Suur reede .  Kõikidel  meil  on  puhkepäev aga
Alari  on ka  täna  oma  tööpostil. Ta  on inimene, kes  tunneb
suurt     vastutust  ja kohusetunnet endale  võetud     töö pärast .
Iga  kivi  või detail, mis saab  paika , peab  kindlalt sobima. Teda
iseloomustavad  sõnad täpsus ja korrektsus. Soovitame teda
kõigile, kellel  on  vaja  ehitada pliiti, ahju  või  kaminat.

                         
                              PRANDI KÜLAMAJA I ETAPI
                                       TÖÖD  ON TEHTUD

22.detsembril 2009.a. võeti vastu  komisjoni  poolt Prandi külamaja I etapi  ehitustööd

30.detsembril 2009.a. võeti  vastu komisjoni poolt Prandi külamaja I etapi elektritööd  

Prandi küla  elaniku  Sveta Raski luuletus:  “Oma külamaja”


                         Tore  uudis on Koigi  kandis,
                         külamaja  sai  valmis Prandis.
                        Täitus siiski me  väike ootus
                         juba hääbuma  hakkas lootus.
                                          Külarahvast  kiites ei leiagi sõnu,
                                          palju tervist ja  tuhat  tänu, 
                                           et ei säästnud te oma tunde,
                                          projekte  tehes ja  uurides fonde.
                         Nüüd on  koht  kuhu  alati tulla
                         ja  talvelgi rõõmsasti  üheskoos olla.
                         Kõik me  üheskoos  soovime  seda,
                         et sellest  majast  saaks                                               
                                             PRANDI  SÜDA

  PRANDI  KÜLAMAJA

        On  4.detsember  2009.a.  Jälle  on  näha  sagimist Prandi allikate  ääres . Tuuakse  Prandi  külamaja  ehituse  juurde  palkseinte  materjali. Külamaja  palgiosa  on  valmistanud ja  paneb  ülesse OÜ Meevald .Iga meie  külapere tunneb  ootustärevust.  Jõuluks  peaks   valmis saama külamaja  I etapi  ehitus.  See on  olnud  unistus, mille täitumisse  oli  veel  aasta  tagasi  raske  uskuda.
     Möödunud  on  nädal. Külainimesed käivad   uudistamas kuidas  kerkib  meie  külamaja.  Töömehed  OÜ Meevalld-ist  on  teinud  suurepärast  tööd. Juba  kaugelt   tulles  küla  keskelt  on  näha  allika  ääres  kerkivat  hoonet.  Näha  on  , et mehed  teevad  oma  tööd  suure  vastutusega. 
       On 14.detsember . OÜ Meevald töötajad paigaldavad viimaseid  palgidetaile , et  tööjärg edasi anda  OÜ Vekmari meestele. Hakatakse  külamajale katust tegema.


18.detsember 2009.a. Õhutemperatuur  täna  hommikul  oli miinus 23 kraadi. Vaatamata  külmale  ilmale  on töökad  ja tegused OÜ Vekmari  töömehed koos  ülemuse  Madis Pilvega Prandi  külamaja  ehitusel. Nagu  mesilased toimetavad  ümber  taru. Eesmärk on 22. detsembril üleanda meile  Prandi külamaja I etapis  planeeritud  tööd.  Iga  tund töötegemist on  oluline ja märgatavalt toimub   töö edasiliikumine.
Meil  on  heameel, et ehitusbrigaadis on  ka tubli  töömees Tarmo Norma, kelle esivanemate  kodu  on  olnud Prandi  külas.  Kuidagi  hea  tunne on nähes teda  siin töötamas ja  tajumas seda , et  ka  tema  juured  on  siit  külast pärit.
              Meestel on  tehtud  väike  lõke, et  vahepeal  käsi  ja jalgu soojendada. Saabumas on  kohe-kohe  jõulud. Tööpäev  hakkab  lõppema. Madis on   teinud  meestele üllatuse .Grilli peal on  vorstid  ja saslõkk valmimas.  Naabermajast Elle  toob  meestele  sooja  teed.  Kuidagi soe  ja südamlik  tunne on hinges.  See  ongi  olnud  meie  eesmärk, et iga inimene  kelle  tee toob teda  Prandi külla, lahkuks  siit  tundega, et siia  tulen  ma  kindlasti  tagasi.

Prandi  küla ja allikad  mittetulundusühingu liikme Koigi Põhikooli õpetaja  Pille Siilaku  poolt on valminud  suurepärane käsitööraamat:

Tore on meisterdada vahvaid kingitusi sõpradele ja vanematele ning kaunistada pühadeks klassiruumi või kodu enda tehtud ehetega. Selles raamatus õpetatakse, kuidas lihtsalt ja kõigile kättesaadavate looduslike materjalide abil võib teha põneva pildiraami, järjehoidja, vaasi, vahva loomakese ning palju muud omanäolist ja pilkupüüdvat.
Raamat on hea abimees nii suuretele kui ka väikestele meisterdajatele ning ideede varasalv lasteaia- ja kooliõpetajatele.

KÜLALISED
25.09.2009.a. on meie  külalisteks  MTÜ Kirderanniku Koostöökogu  delegatsioon (vaata pildialbumit

KOHALIKUD VALIMISED

 

September  2009.a.   MTÜ Prandi  küla ja allikad  liikmetest kandideerivad   18.oktoobril 2009.a.  kohalikel  valimistel

– Paide Linnavolikogusse   Marju Reismann numbri all 234
(Reformierakond)

 – Koigi vallavolikogusse    Arvi Abilon  numbri all 133  (Sotsiaal-
demikraatlik Erakond)

–  Koigi vallavolikogusse   Martin Binsol numbri all 113 (Refor-
mierakond)

–  Koigi vallavolikogusse  Pille Siilak  numbri all 119 (Reformi-
erakond

Koigi vallavolikogusse  osutus  valituks  Martin Binsol.
Edu Sulle.

KOIGI VALLA  VANEM MEES  ELAB  PRANDI  KÜLAS
                          JA TÄHISTAS  95 AASTAST  JUUBELIT
                       TUGEVAT  TERVIST  SULLE  OLUP  ERNST

     

  ALUSTATI PRANDI KÜLAMAJA  I ETAPI
EHITUSTÖÖDEGA

29.septembril 2009.a.  alustati Prandi Külamaja I etapi ehitustöödega  ( vaata  pildialbumit). Ehituse töövõtuleping   on  sõlmitud OÜ Vekmari-ga.
Töömehed  on  asjalikud. Iga päev  on  näha, et  töötegemine  kannab  vilja. Kerkib Prandi  külamaja  vundament. Koostöö OÜ Vekmariga on  hea.  Ehitaja  püüab  teha  kõik  omaltpoolt, et selle  väikese  Prandi  küla elanikud saaksid  oma  unistuste  külamaja.

TOETA  MEIE  PROJEKTI  “LAUAD -TOOLID”

23.12.2009.a. peaks  lepingu järgselt  valmima  Prandi  külamaja I etapi ehitus. Selleks, et  sisustada külamaja  saali on meil  vaja  kirjutada projekt.  Projektis  osalemiseks on  vaja  omaosaluse  raha.
Kui Sul on  oluline Prandi küla areng ja Sul  on  meid  võimalik  toetada , siis tee seda. Oleme tänulikud  iga  meile   saadetud  krooni  eest.
MTÜ Prandi küla ja allikad arveldusarve  on  221033354706
Kõikidele toetajatele on  välja saadetud  tänukaart (vaata pildialbumit)
Meid  on  toetanud  juba  105 inimest  summas 13000,00 EK.

                       JÄRVAMAA SÄDEINIMENE  2009

2009. aasta Sädeinimeseks valiti MTÜ Prandi Küla ja Allikad ellukutsuja Õnne Põllumets, keda tunnustati ka möödunud aastal – siis nimetati ta 2008. aasta parimaks mittetulundusühingu juhiks.

(selgitused on koostanud Riina Trumm):

Õnne Põllumets on Koigi valla Prandi küla hing ja tõeline sädeinimene kõige otsesemas mõttes. Teda iseloomustab teadlik ja tark lähenemine seatud sihtidesse. Temas on oskus ja võime inimesi ühiste eesmärkide nimel kaasa haarata, neid endasse uskuma panna ja tegutsema innustada. Selline külajuht on tänases maaelu situatsioonis kohaliku arengu järjepidevuse ja jätkusuutlikkuse tagatis. Mõne aastaga on Prandi külas tänu hästi organiseeritud ühistegevusele tehtud nii suuri asju, et küla on saavutanud mitmeid auhindu ja äramärkimisi. Muuhulgas on külale omistatud Kauni Eesti Kodu tiitel ning Järvamaa aasta küla tiitel. Loorberitele puhkama pole aga jäädud. Hästi koostatud projektikavandi toel saab Prandi küla endale Õnne eestvedamisel varsti ka külamaja.

Hinnatavaim omadus Õnne puhul on võime panna kaasinimesi kaasa mõtlema ja tegutsema ilusama homse nimel kodukohas.

Õnne ütles, et  kõik  mis on  saavutatud  on  saavutatud  koos külaperede  ja  sõprade  toetusega.  Kui  mina  olen  säde, siis  leegiks  minu ümber on  olnud  meie  külapered, sõbrad. Samuti  on meid  alati  toetanud Koigi vallavalitsus, Järvamaa Koduakndi juhatus ja liikmed.
 Suur  tänu  teile  kallid sõbrad , et  olete  oluliseks  pidanud  oma  koduküla  arengut  ja  olete  sellesse  oma  panuse  andnud.

                PRANDI  KÜLA  AASTA  KÜLA  NOMINENT 
                                                      2009                                                   

7 – 9.08.2009.a. toimus Eesti Külade VIII Maapäev Tartumaal Ran-
nus, kus  kuulutati välja  Aasta Küla 2009. Seekord   jäi Prandi küla Aasta Küla nominendiks

Riigikogu  esimehe Ene Ergma  poolt kingiti Prandi külale  graafiline leht  “TÄHISTAEVA KAART”